Lubelscy okuliści leczą stożek rogówki. To pierwsze refundowane operacje

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/bniique

Zdrowie

Lubelscy okuliści leczą stożek rogówki. To pierwsze refundowane operacje

2023-12-08 11:56

W Polsce ten zabieg od niedawna jest refundowany. Wykonują go też lubelscy okuliści. Chodzi o nowe metody walki ze stożkiem rogówki, na który choruje około 80 tys. osób w kraju. Głównie to osoby młode.

- Stożek rogówki, to postępująca choroba oczu prowadząca do ścieńczenia i zniekształcenia rogówki, a w dalszej kolejności do pogarszania się wzroku. Tu występuje krótkowzroczność, astygmatyzm, często nieregularny, który postępuje, dodatkowo prowadząc do nadwrażliwości na światło - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki USK 1 w Lublinie. - Początkowo objawy stożka rogówki mogą być niespecyficzne, takie jak pogarszanie wzroku, rozmycie obrazu, nadwrażliwość na światło, pieczenie i zaczerwienie oczu.

Dodatkowo nadmierne pocieranie powiek z powodu kłucia, pieczenia oczu może powodować uszkodzenie kolagenu rogówkowego i ścieńczenie rogówki, a w efekcie zmianę jej kształtu z kulistego na stożkowaty.

Lubelscy okuliści leczą stożek rogówki. To pierwsze refundowane operacje

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak Na zdjęciu dr n. med. Aleksandra Wlaź i dr hab. n.med. Tomasz Chorągiewicz podczas wykonywania procedury Cross Linking w Klinice Okulistyki Ogólnej w Lublinie

Nową metodą walki ze stożkiem rogówki jest tzw. sieciowanie, czyli cross linking.

- Powoduje on usztywnienie rogówki, dzięki temu, że rogówka jest naświetlana. Po uprzednim zastosowaniu specjalnego leku dochodzi do jej usztywnienia i zahamowania choroby. Często zapobiegamy w ten sposób konieczności przeszczepienia rogówki - dodaje prof. Rejdak. - My w Lublinie, w Klinice Okulistyki na ul. Chmielnej wykonujemy taki zabieg nieodpłatnie, także zapraszamy wszystkich pacjentów.

NFZ refunduje zabieg cross linking refunduje od tego roku.

Stożek rogówki może zacząć rozwijać się już w wieku szkolnym, a ujawnić się w drugiej, trzeciej dekadzie życia. Jeżeli leczenie zostanie wprowadzone za późno, będzie nieskuteczne. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest przeszczep rogówki.