fontanna multimedialna lublin

i

Autor: Miasto Lublin

Lipcowe pokazy na fontannie multimedialnej. Znamy harmonogram!

2023-06-28 10:21

W najbliższych tygodniach odbędzie się 20 prezentacji światło – woda – dźwięk, a wśród nich widowisko „Lublin is YOUth” przygotowane z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Spis treści

  1. Harmonogram pokazów na lipiec:
  2. Opisy pokazów

W lipcu start pokazów zaplanowano na godz. 21.30. Wyjątkiem jest ostatni weekend miesiąca (28-29 lipca), kiedy spektakle na fontannie będą prezentowane od godz. 22.00, z uwagi na odbywające się na placu Litewskim wydarzenia Carnavalu Sztukmistrzów.

Harmonogram pokazów na lipiec:

  • sobota (1 lipca), godz. 21.30 – Lublin is YOUth (PL), Unia Narodów;
  • piątek (7 lipca), godz. 21.30 – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście;
  • sobota (8 lipca), godz. 21.30 – Lublin is YOUth (PL), Czarcia Łapa;
  • piątek (14 lipca), godz. 21.30 – Lublin is YOUth (EN), Wieniawski IMPRO;
  • sobota (15 lipca), godz. 21.30 – Lublin is YOUth (PL), Unia Narodów;
  • piątek (21 lipca), godz. 21.30 – Lublin is YOUth (PL), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Sen o Mieście;
  • sobota (22 lipca), godz. 21.30 – Czarcia Łapa, Unia Narodów;
  • piątek (28 lipca), godz. 22.00 – Lublin is YOUth (PL), Symfonia Nauki;
  • sobota (29 lipca), godz. 22.00 – Lublin is YOUth (EN), Wieniawski IMPRO.

Opisy pokazów

Lublin is YOUth! | PL

reż. Łukasz Witt - Michałowski udźwiękowienie: Piotr Bańka długość: 10 min

Młodość to trudny i piękny czas. Czas poszukiwania własnej drogi, tożsamości i patrzenia na świat. Szukania swojego w nim miejsca i odkrywania go dla siebie. W świecie dynamicznych zmian, w którym nikt do końca nie jest u siebie.

Za sprawą rozwoju technologii zyskaliśmy nowe możliwości, ale też zagrożenia, z którymi nikt wcześniej nie musiał radzić sobie na taką skalę. Oprócz wojen, pandemii i zawirowań ekonomicznych wszystkim nam, w świecie cyfryzacji i sztucznej inteligencji, grozi atomizacja i samotność. Odcinanie się od świata, izolowanie w swoich własnych problemach i udrękach.

Dorośli różnie reagują i radzą sobie w obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą życie. Młodzi ludzie, z kolei, często nie mają się, do kogo zwrócić, lub nie wiedzą, gdzie szukać pomocy oraz osób, nierzadko podobnie czujących i myślących.

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, który Lublin, jako pierwsze polskie miasto uzyskał w tym roku, jest niepowtarzalną szansą dla nas wszystkich – niezależnie od wieku, do wyjścia ze swoich pojedynczych światów na rzecz wspólnoty, którą za sprawą tego tytułu możemy jeszcze skuteczniej, niż dotąd współtworzyć.

To czas organizowania się we wspólnych aktywnościach, procesach kreacji, działaniu otwartym na udział wszystkich - we wszystkim.

Nasz pokaz multimedialny jest zachętą do wyjścia z domu, łączenia się i współtworzenia naszego miasta-naszego miejsca.

Unia Narodów

reż. Łukasz Witt - Michałowski długość: 12 min

Unia Narodów to alegoryczna opowieść o kształtowaniu się relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziły do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. To opowieść o trudnym związku równych sobie i nieraz skonfliktowanych na przestrzeni wieków państw, które w czasach, gdy Europa krwawiła od ciągłych wojen potrafiły dostrzec, że samotna walka i chwilowe sojusze są drogą donikąd. Mądrość, która pozwoliła zrozumieć, że prawdziwe bezpieczeństwo i rozwój można uzyskać łącząc swe siły zaowocowała unią narodów, która przetrwała 409 lat, a jej ukoronowaniem stało się jedno z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy - Rzeczpospolita Obojga Narodów, która wprowadziła Polskę i Litwę w Złoty Wiek rozwoju. Siłą sprawczą tych zmian byli nie królowie i rządy, lecz obywatele. Narrację naszego pokazu oparliśmy na Oksfordzkiej historii unii polsko-litewskiej autorstwa oksfordzkiego profesora Roberta Frosta,opowiadającej o kształtowaniu się państwa opartego na konsensusie, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, budowanego odgórnie i oddolnie na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju.

Wieniawski IMPRO

muzyka: Gabriel Menet długość: 10 min

Muzyka  stanowiąca tło oraz wyznaczającą dynamikę pokazu "światło i dźwięk" na fontannie  przygotowana została przez Gabriela Meneta (lubelskiego muzyka i kompozytora). Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego (urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych kompozytorów polskich). Frazy kompozycji Wieniawskiego pochodzące głównie z Scherzo Tarantelle Op. 16 poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych.

Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego

realizacja: Centrum Kultury w Lublinie długość: 7 min

"Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego" - animacja prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii.

Czarcia Łapa

reż. Łukasz Witt - Michałowski długość: 12 min

Czarcia Łapa to widowisko dla dzieci i dorosłych, zabierające nas do roku 1637, w którym pewna uboga wdowa wdała się w konflikt z zamożnym magnatem. Szlachcic, przekupiwszy sędziów uzyskał wyrok przychylny sobie. Zrozpaczona stronniczością sędziów wdowa, miała domagać się w swej sprawie werdyktu samych mocy piekielnych. Przywołane z zaświatów diabły przeprowadziły proces ponownie, uniewinniając tym razem wdowę. Widząc zatwardziałe serca ludzkie i sprawiedliwe diabelskie, Chrystus na krzyżu odwrócił swą głowę. Krzyż, który znajdował się wówczas w Trybunale Koronnym, można dziś podziwiać w Archikatedrze, a w Zamku Lubelskim - stół, na którym diabły, pozostawiły swój unikalny podpis - odcisk czarciej łapy

Symfonia nauki

realizacja: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy z uczelniami lubelskimi reż. Łukasz Witt - Michałowski długość: 12 min

Pokaz „Symfonia nauki” to symboliczne zaprezentowanie potencjału lubelskiego środowiska naukowego, wkładu lubelskich badań i odkryć w funkcjonowanie i rozwój ludzkości o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz globalnym. Narracja widowiska odwołuje się do ponad 100-letniej tradycji akademickości Lublina nawiązując do osiągnięć z wybranych dziedzin nauki. Prezentacja przedstawia skomplikowane arkana nauki w przystępny dla wszystkich sposób. Wydarzenie dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Zobacz zdjęcia: Pokazy na fontannie multimedialnej w Lublinie, czyli „Lublin is YOUth” i „Symfonia nauki” 

30-latek zasłabł przy przejściu dla pieszych. Dramatyczna akcja ratunkowa w Olsztynie