Lekarze z Ukrainy będą się szkolić w Lublinie. M.in. z leczenia oparzeń

2023-01-16 14:53
Leczenie oparzeń
Autor: Jacek Werner /Radio ESKA

Lekarze z Ukrainy będą się szkolić w Lublinie. Specjalistyczne kursy obejmą przede wszystkim leczenie oparzeń oraz medycynę rekonstrukcyjną.

W projekt zaangażowany jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej.

- Przeszkolimy 40 osób - mówi prof. Jerzy Strużyna, który czuwa nad merytoryczną stroną szkoleń i dodaje: - Podzieliliśmy zajęcia na etapy. Szkolenie teoretyczne, w postaci wykładów, praktyczne, przy łóżku pacjenta i asystowanie przy zabiegach. 

Zajęcia będą odbywać się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Chodźki. Placówka zaangażowana jest w pomoc Ukrainie od lutego ubiegłego roku. Potrzeby cały czas są ogromne z uwagi na ciągłe działania wojenne. 

- Od początku konfliktu jest to miejsce wymiany pomocy z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy - mówi prof. Kamil Torres Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Nie tylko w aspekcie humanitarnym, ale i edukacyjnym. Dziś jest dzień szczególny, bo mamy na Lubelszczyźnie wybitnych specjalistów w leczeniu oparzeń.

- Cieszę się, że możemy podzielić się swoim doświadczeniem i zacieśnić współpracę z Uniwersytetem Medycznym - zaznacza dr Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej, placówki, która przoduje w tego typu zabiegach na Lubelszczyźnie - Udaje nam się realizować wspólnie dwa bardzo ważne cele. Po pierwszy to pomoc naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy pokazując co potrafimy, a z drugiej strony możemy też pokazać funkcjonowanie całej ocrony zdrowia, a to aspekt, który również interesuje naszych wschodnich sąsiadów. Warto też wspomnieć o wysokim poziomie naszej chirurgii rekonstrukcyjnej.

Szkolenia pierwszej grupy lekarzy z Ukrainy potrwają około 10 tygodni.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE