Przygotowania do Air Show w Radomiu. To największa impreza lotnicza w kraju. Prezydent honorowym patronem

i

Autor: Facebook/Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom Pokazy Air Show w Radomiu to największa lotnicza impreza w kraju.

impreza

Kto wystąpi na Świdnik Air Festival? Do imprezy coraz bliżej

2023-05-08 8:56

Nikt nie ma wątpliwości, że prawdziwi fani i fanki lotnictwa 4 czerwca zgromadzą się na Lubelszczyźnie. Właśnie tego dnia odbędzie się Świdnik Air Festival. Znamy kolejne punkty programu i nazwy grup, które wzbiją się w niebo.

Najpierw warto przypomnieć, że to pierwsza edycja festiwalu, której nie pokrzyżowała pandemia i zaostrzenie wojny w Ukrainie. Po kilku latach przerwy impreza powróci odchudzona – ale wg osób organizatorskich tylko czasowo, nie programowo: dotąd zwykle Świdnik Air Festival trwał dwa dni, natomiast w tym roku skróci się o połowę.

Świdnik Air Festival 2023 – kto wystąpi

AeroSPARX

Jedyny zespół na świecie, który łączy latanie formacyjne, akrobacje i nocne pokazy pirotechniczne. W skład brytyjskiego duetu wchodzi dwóch niezwykle doświadczonych pilotów: Guy Westgate i Rob Barsby. Choć jako grupa działają od 2015 roku, zdążyli już podbić serca miłośników i miłośniczek awiacji na całym świecie.Motoszybowce Grob 109b, na których latają, rozświetlają niebo całą feerią barw. Płynne, pełne wdzięku manewry i precyzja w locie to wizytówka AeroSPARX. Za dnia wykonują pokaz w formacji z akrobacjami powietrznymi, nocą błyszczą unikalnym pirotechnicznym pokazem sztucznych ogni. Olśniewają publiczność w Arabii Saudyjskiej i Nowej Zelandii, a 4 czerwca zobaczymy ich na Świdnik Air Festival.

Marek Choim

Swoją przygodę z występami na pokazach lotniczych rozpoczął w 2013 roku. Jego akrobacyjne popisy miała okazję wielokrotnie podziwiać polska i europejska publiczność.

Warto również wspomnieć o samolocie, który pilotuje Marek Choim. To Extra 330SC, jedna z lepszych konstrukcji akrobacyjnych na świecie. Wersja, na której lata, jest samolotem jednomiejscowym, zaprojektowanym w taki sposób, by sprostać wyzwaniom najwyższej klasy akrobacji – Unlimited. Extra wyposażona jest w wytwornicę dymu, co zwiększa atrakcyjność pokazów. Na tym jednak nie koniec, Marek Choim wykonuje także swoje ewolucje podczas lotów nocnych, krzesząc ze swej maszyny miliony iskier, a tym samym budząc zachwyt wśród oglądającej go publiczności.

BushCat Demo Team

Słysząc dźwięk, który wydaje ta podniebna maszyna, moglibyście pomyśleć, że gdzieś w pobliżu przejeżdża rozpędzony pociąg. Kiedy jednak zaczniecie szukać wzrokiem sieci trakcyjnej, bardzo się zdziwicie. Nad wami będzie tylko niebo, a na nim limonkowy samolot. Okazuje się, że nie tylko pociągom towarzyszą charakterystyczne tony syreny kolejowej. Ten dźwięk usłyszymy także podczas przelotu samolotu BushCat.

Na Świdnik Air Festival, najpiękniejszym lotniczym show w Polsce, zobaczymy BushCat Demo Team. Pokazy tej drużyny wyróżnia nie tylko wyjątkowy, jak dla samolotów dźwięk, ale także dym i pirotechnika.

AN-2 „Wiedeńczyk”

Nazwa samolotu wywodzi się od wydarzenia, które miało miejsce 1 kwietnia 1982 roku, kiedy to załoga An-2TD nr boczny 7447 wraz z rodzinami uciekła na jego pokładzie za żelazną kurtynę do Wiednia (stąd jego późniejsza nieformalna nazwa „Wiedeńczyk”). Wyprodukowany został w 1966 roku w zakładach lotniczych WSK PZL Mielec, a następnie 10 stycznia 1967 roku skierowany do służby w podkrakowskich Balicach, gdzie wykonywał zadania operacyjne na rzecz wojska, nosząc numer taktyczny 7447.

Zobacz zdjęcia: Wiosenny spacer po Ogrodzie Saskim w Lublinie

Lotnisko w Modlinie bez bezpośredniego połączenia kolejowego. Jest przełom!