Kiedy otworzą żłobki i przedszkola? Decyzja została podjęta [Aktualizacja]

2021-04-14 10:43
Kiedy otworzą żłobki i przedszkola?
Autor: Pixabay Kiedy otworzą żłobki i przedszkola?

Od 27 marca obowiązują w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Rząd zdecydował m.in. o czasowym zamknięciu żłobków i przedszkoli, a także o powrocie na naukę zdalną dzieci z klas 1-3. Rodzice z niecierpliwością czekają więc na decyzje rządu w spawie powrotu najmłodszych do placówek szkolnych. Kiedy to nastąpi?

[Aktualizacja 14.04]

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że od poniedziałku 19 kwietnia dzieci będą mogły wócić do żłobków i przedszkoli. 

Według obecnych wytycznych zamknięcie żłobków i przedszkoli oraz nauka zdalna w klasach podstawowych i ponadpodstawowych potrwa do 18 kwietnia. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił o tym, że "obostrzenia w ogóle zostaną z nami na dłuższy czas, kwestia jest ich zakresu".

Zobacz: Lubelskie: Obostrzenia przedłużone. Majówki nie będzie. [Restrykcje od 19 kwietnia]

Rzecznik dodał również, że po Wielkanocy podejmowane będą decyzje odnośnie modyfikowania obostrzeń, w tym m.in. ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli. "Nie wykluczam, że obostrzenia nawet w tym zakresie, co teraz, mogą z nami zostać dłużej niż do 9 kwietnia" - powiedział Müller. Wszystko będzie zależało od dynamiki zakażeń oraz od zachowania obywateli w okresie przedświątecznym i tuż po Wielkanocy. Jedno jest pewne, do 9 kwietnia dzieci na pewno pozostaną w domach.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne

Dziś wiemy już, że żłobki i przedszkola będą zamknięte jeszcze co najmniej do 18 kwietnia. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu covidowych restrykcji o kolejny tydzień. Oznacza to, że dzieci nie wrócą do żłobków, przedszkoli i szkół w najbliższym czasie. Minister zdrowia przyznał, że "pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali to powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3. Jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania. Te ostatnie co najmniej w trybie hybrydowym".

Czy otworzą żłobki i przedszkola?

13 kwietnia w wywiadzie minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek wyjaśnił, że "jeśli dane o zakażeniach ze środy i czwartku potwierdzą tendencję spadkową, to od poniedziałku jest wielka szansa na to, byśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE