Rykowisko jeleni

i

Autor: pexels.com/Nadleśnictwo Janów Lubelski, Lasy Państwowe/facebook.com kolaż

Jesienią jelenie rozpoczynają rykowisko [WIDEO]

2022-10-12 11:03

Podczas jesiennego grzybobrania w lesie można usłyszeć przyprawiający o dreszcze dźwięk, który wydają jelenie. To właśnie wczesną jesienią zwierzęta te rozpoczynają rykowisko, czyli najważniejsze gody.

Jeleń szlachetny nazywany jest królem polskich lasów. Żyje w stadach, które przez większą część roku są podzielone na dwie grupy: żeńską i męską. Na przełomie lata i jesieni zaczynają się one jednak łączyć ze względu na zbliżającą się ruję. Dorosłe samce wyganiają wtedy młode osobniki, a ci tworzą nowe grupy, bytujące blisko rodzinnych chmar. W ten sposób przygotowują się do rykowiska.

„Samce, które dotychczas żyły skrycie w gąszczu ostępów leśnych, wychodzą odważnie na śródleśne łąki, czy też na sąsiadujące z lasem pola w poszukiwaniu partnerek. Powietrze przepełnione jest piżmowym zapachem jeleniego potu. Wystarczy jedna łania, aby samce zapomnieli o otaczającym świecie. Byki podążają za łaniami w rui, aby zabiegać o ich względy, a później za wszelką cenę bronić swych chmar. W jesienne misterium w lesie i jego okolicach rozbrzmiewają koncerty byków” – czytamy w opisie rykowiska na stronie lasy.gov.pl.

Jak przebiega rykowisko?

Rykowiska mogą przebiegać w różny sposób, jednak najczęściej ryk jeleni można usłyszeć tuż po wschodzie słońca. Pierwszy samiec (zwany „organistą”), który wyda z siebie poranny ryk daje tym samym sygnał do rozpoczęcia rykowiska.

Jeden z takich momentów został uchwycony przez fotopułapkę w Lasach Janowskich. Nadleśnictwo Janów Lubelski opublikowało to nagranie na swoim facebookowym fanpage’u. Zobaczcie i posłuchajcie:

Chwilę po zapoczątkowaniu rykowiska usłyszeć można odpowiedź w postaci ryku innych jeleni, które zamierzają stanąć w szranki z „organistą” o przejęcie stada i względy samic.

„Jeżeli w pobliże chmary pilnowanej przez byka stadnego zbliży się inny byk, rozpoczyna się misterny rytuał walki o względy łań. Początkowo rywale w tzw. marszu równoległym prezentują swe największe atuty – potęgę sylwetki i poroża oraz swój intensywny zapach. Bywa tak, że już na tym etapie jeden z rywali odpuszcza” – dowiadujemy się ze strony internetowej lasy.gov.pl.

Gdy tego typu działania nie przyniosą skutku, rozpoczyna się bezpośrednie starcie między jeleniami. W ich trakcie samce krzyżują i splatają się wieńcami, a ostre końce poroży mogą ranić rywala. Zwycięzca pojedynku przejmuje władzę nad danym stadem i podczas rui może przekazać swoje geny kolejnemu pokoleniu.

Rykowiska odbywają się w lasach na przełomie lata i jesieni. Kluczowym aspektem ich przebiegu jest pogoda. Ryk jeleni i ich godowe tańce najczęściej obserwowane są podczas chłodnych poranków, gdy nie dokucza im deszcz ani wiatr. Po zakończeniu rykowisk samce wracają do swoich ostoi, gdzie regenerują siły, a następnie znów łączą się w chmary podzielone ze względu na płeć. Młode jelenie rodzą się po około 34 tygodniach od zakończenia rykowisk.

Materiał powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/rykowisko-to-czas-krola-lasow.