Herb Janowa Lubelskiego

i

Autor: Urząd Miasta w Janowie Lubelskim

Janów Lubelski ma nowy herb. Poprzedni był niezgodny z zasadami

2023-01-23 17:42

Wyobrażenie Madonny w czerwonej sukni, białym płaszczu, złotym nimbie, niosącej świecę w prawicy - taki jest nowy herb Janowa Lubelskiego. Poprzedni był nieprawidłowy i nie posiadał wymaganej zgody.

Wydaje ją Komisja Heraldyczna. Ponieważ dotychczasowy herb nie był zgodny z zasadami heraldyki, jej opinia nie mogła być pozytywna i to właśnie zmotywowało urząd miasta do prac. W tworzeniu nowego herbu pomagał dr hab. Henryk Seroka z UMCS w Lublinie: przygotował projekt herby i symbole gminy (flaga, pieczęć urzędowa z herbem, sztandar, insygnia, Odznakę Honorową Gminy Janów Lubelski), a pracę koordynowała Barbara Nazarewicz, dyrektorka Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Pierwsze przymiarki do zmian podjęto w maju 2022 r., a w grudniu efekt prac dostał aprobatę Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowy herb Janowa Lubelskiego - co się zmieniło?

Miasto istnieje od 1640 r. i od tego stulecia posługuje się herbem z wizerunkiem Matki Bożej. W 2005 r. podjęto próbę ustanowienia herby w kształtach historycznych, ale nie przyniosła rezultatu.

Inspiracji historycznych można było szukać w przywileju lokacyjnym miasta i jego pieczęci z XVII w. Początkowo trudności budziło rozwikłanie zagadki, co Matka Boska trzyma w prawej ręce - dotychczas uważano, że jest to kielich. W studiach nad nowym projektem herbu postawiono jednak na pochodnię, która ma nawiązywać do cudownego ukazania się Matki Boskiej w 1645 r. i początku kultu Matki Boskiej Janowskiej. W nowej wersji jednak pochodnię zastąpiono świecą.

Od 20 stycznia w nowym herbie Janowa Lubelskiego pole tarczy nie jest czerwone, tylko błękitne. Zmienił się też wizerunek Madonny. W polu herbowym widnieją też trzy skrzyżowane kopie, które stanowią godło herby Jelita Zamoyskich.