Dr Elżbieta Pawlak-Hejno z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

i

Autor: Bartosz Proll/UMCS r Elżbieta Pawlak-Hejno z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Jak świętować Dzień Kobiet? Ekspertka UMCS radzi: poznaj herstorię, zbadaj się i celebruj

2023-03-07 21:35

8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Część z was zapewne zastanawia się, jak go ciekawie spędzić. Garść niebanalnych pomysłów na tę okazję (i nie tylko!) ma dr Elżbieta Pawlak-Hejno z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Szczegóły w artykule.

Jeśli nie do końca przekonuje was celebrowanie Dnia Kobiet poprzez kwiaty i rzeczowe upominki, to możliwe, że dzięki ekspertce UMCS spojrzycie na to święto nieco inaczej. Dr Elżbieta Pawlak-Hejno ma do zaproponowania cztery sposoby na świętowanie 8 marca „w duchu naszych prababek emancypantek”.

Pierwszym sposobem zaproponowanym przez naukowczynię, jest zapoznanie się z herstorią i celebrowanie osiągnięć innych kobiet. Ekspertka radzi tutaj, by zapoznać się z biografiami pań, których imiona noszą lubelskie ulice i skwery oraz wybrać się na spacer, by odwiedzić te miejsca, w których kobiety już na początku XX w. odegrały ważne role społeczne.

Dr Elżbieta Pawlak-Hejno zachęca również, by przy okazji 8 marca pomyśleć o tym, co może zrobić każdy z nas, aby obecne w naszym życiu kobiety na co dzień czuły się dobrze i komfortowo.

„Choć w XXI wieku wydaje się to nieprawdopodobne, to menstruacja wiąż bywa traktowana jak tabu i staje się powodem wstydu. Według raportu Fundacji „Różowa skrzyneczka” ubóstwo menstruacyjne istnieje i jest doświadczeniem wielu dziewczyn i kobiet w naszym otoczeniu. Aby mu przeciwdziałać można zadbać, żeby w miejscach, za które jesteśmy odpowiedzialni, znajdował się dostęp do środków higienicznych lub wspierać akcje, które takie zabezpieczenie zapewniają” – zaznacza ekspertka.

Świętowanie Dnia Kobiet to także dobry moment na to, by w końcu umówić się na długo odkładane badania i wizyty u lekarzy, co pomoże nam zadbać o zdrowie. Dr Elżbieta Pawlak-Hejno przypomina, że zgodnie ze wskazaniami każda kobieta przynajmniej raz w roku powinna wykonać cytologię, mammografię lub USG piersi i apeluje, by pamiętać o regularnych badaniach.

„Walka sufrażystek o prawa wyborcze dla kobiet na początku XX wieku, wynikała z przekonania, że przywileje polityczne mogą zagwarantować lepsze warunki w różnych obszarach życia społecznego. To właśnie sufrażystki podnosiły kwestię podwójnych standardów dotyczących traktowania i leczenia chorób wenerycznych u kobiet i mężczyzn. Dziś nieograniczony dostęp do służby zdrowia i badań profilaktycznych pozostaje wciąż ważnym feministycznym postulatem. A wiedza, edukacja i zwiększanie świadomości są potężnymi narzędziami w walce o zdrowie” – podkreśla Pawlak-Hejno.

Czwartym, ostatnim sposobem uczczenia kobiecego święta, jaki zaproponowała ekspertka jest „kibicowanie kobietom”. Stwierdzenie to można wziąć sobie do serca dosłownie, np. traktując je jako wspieranie żeńskich drużyn sportowych między innymi z Lublina, jak i jako swoistą metaforę, którą można interpretować jako szeroko rozumiane wsparcie wszelkich działań podejmowanych przez płeć piękną.

Dr Elżbieta Pawlak-Hejno pracuje w Katedrze Komunikacji Medialnej UMCS w Lublinie. W swojej pracy zajmuje się między innymi takimi zagadnieniami jak savoir vivre i etykieta, retoryka w komunikacji społecznej czy creative writing. Jest autorką licznych publikacji naukowych oraz między innymi książki pt. „Bojownice czy wariatki? Obraz sufrażystek angielskich w prasie polskiej (1911-1914)”.

Pełną treść komentarza ekspertki UMCS, dotyczącego Dnia Kobiet znajdziecie tutaj.

Zobacz także: