seniorka w kapeluszu

i

Autor: Autor: RepentAnd SeekChristJesus, Unsplash

region

Ile stulatków i stulatek żyje w woj. lubelskim? Mamy dane!

2024-04-16 16:29

Choć utarło się, że przy każdych urodzinach śpiewamy „sto lat”, w ich przypadku taka piosenka byłaby sporym nietaktem. Mowa oczywiście o stulatkach. Ile żyje ich w Polsce, ile w woj. lubelskim, a który region najbardziej sprzyja długowieczności? Sprawdźcie!

Na to, by dowiedzieć się, ile osób mających 100+ lat żyje w Polsce, jest prosty sposób – wystarczy policzyć beneficjentów i beneficjentki tzw. „renty dla stulatków”. Dostaje się ją co miesiąc od momentu zdmuchnięcia na urodzinowym torcie 100 świeczek. Czy opłaca się dla tego świadczenia dożywać aż 100 lat – oceńcie samx; jego wysokość to 6246,13 zł brutto.

Informacje potrzebne do ustalenia liczby stulatków i stulatek zdobył Medonet. Wynika z nich, że w całej Polsce honorową „rentę dla stulatków” pobiera 3337 osób.

Ilu jest stulatków i stulatek w woj. lubelskim?

Z danych wynika, że sekretem długowieczności jest… mieszkanie w woj. mazowieckim. Właśnie tam żyje najwięcej osób mających powyżej 100 lat – „renta dla stulatków” jest co miesiąc wypłacana 557 razy. Najstarszą z nich jest ktoś mający 110 lat.

Najmniej stulatków i stulatek żyje natomiast w woj. opolskim – ze świadczenia honorowego korzysta 68 osób. Najstarsza ma 108 lat.

W woj. lubelskim liczba stuletnich mieszkańców i mieszkanek wynosi 113. Najstarszy lub najstarsza z nich ma 105 lat. Jeśli chodzi o najbardziej wiekową osobę w skali kraju, mieszka w woj. podlaskim i ma 113 lat.

Zobacz zdjęcia: Tak wyglądał Lublin ponad 100 lat temu, a tak wygląda dziś! Koniecznie zobaczcie!

Najstarszy i jedyny w swoim rodzaju śmigłowiec polski przeszedł gruntowny remont