Grzyb szatan. Jak wygląda trujący borowik szatański?

2022-09-21 14:20
Borowik szatański - jak go rozpoznać?
Autor: Canva/ Wiki commons

Czy wiesz, jak odróżnić trującego borowika szatańskiego od borowika szlachetnego? Jeśli lubisz jesienne wyprawy po grzyby i marzysz o koszyku pełnym borowików, to powinieneś posiadać taką wiedzę. Zobacz, jak wygląda tzw. grzyb szatan. W artykule znajdziesz zdjęcia tego grzyba oraz porady jak go rozpoznać, dowiesz się też jak wyglądają objawy zatrucia tym grzybem.

Jak wygląda borowik szatański? Krótki opis

Borowik szatański (Rubroboletus satanas), nazywany jest również diablikiem, szatanem, smoczym łbem lub trucicielem. Te niezbyt przyjemne nazwy zostały mu nadane ze względu na fakt, iż jest on toksycznym gatunkiem grzybów należących do rodziny borowikowatych. Przez wielu grzybiarzy jest on uznawany za jednego z najpiękniejszych grzybów leśnych.

Grzyb szatan - jak rozpoznać?

Ten trujący borowik wygląda z góry równie imponująco jak jego jadalny odpowiednik - borowik szlachetny, to co go wyróżnia to nietypowo zabarwiony czerwony trzon. Dlatego podczas zbierania borowików warto sprawdzić, jakiego koloru to właśnie ten czerwony kolor trzonu powinien nas zniechęcić. U jadalnych borowików trzon jest koloru białego, szarobiaławego lub piaskowego. Jeśli natkniemy się na dużego grzyba szatańskiego może nas zaskoczyć zapach, jaki roztacza. Nie jest to bowiem typowy zapach grzyba, lecz wokół borowika szatańskiego wyczuć można woń padliny. Nieprzyjemny zapach borowika szatańskiego grzybiarze porównują czasami do zapachu zgniłej cebuli. Zarówno czerwony trzon, jak i nieprzyjemny zapach są czymś co powinno nas zniechęcić do zerwania tego grzyba. Borowik szatański jest w Polsce pod ochroną. Jeśli się na niego natkniemy nie powinniśmy go niszczyć ani wycinać. Wszystko dlatego, że uznawany jest za gatunek wymierający.Zdarza się, że grzybiarze niszczą grzyby niejadalne bądź trujące. Co zrobić, jeśli znajdziemy kapelusz borowika, ale nie wiemy, czy jest on jadalny. Można to łatwo sprawdzić, grzyb szatan dotknięty czubkiem języka ma wyczuwalny gorzki smak. Taki test nie spowoduje przykrych dolegliwości, więc można go śmiało wykonać za każdym razem, gdy nie wiemy, co tak naprawdę znaleźliśmy.

Jakie są objawy zatrucia borowikiem szatańskim?

Poza dolegliwościami pokarmowymi często po zjedzenie tego grzyba osoby odczuwają takie dolegliwości jak: bóle głowy, zaburzenia widzenia, halucynacje i zaburzenia neurologiczne. Często występuje też: rumień na twarzy, obfita potliwość oraz łzawienie oczu. Zjedzenie tego grzyba może także doprowadzić do śmierci gdyż czasem w wyniku zatrucia następuje spadek ciśnienia oraz zapaść.

Jeśli nie mamy pewności, czy wśród zebranych przez nas grzybów nie znajdują się trujące odmiany można to sprawdzić. Wystarczy zanieść swoje zbiory do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Taka porada nic nie kosztuje, a może uchronić przed zatruciem.

Jak dbać o zdrowie kiedy brakuje słońca?

Włącz podcast i dowiedz się, jak mądrze suplementować witaminę D!

Listen to "Witamina D - jak ją mądrze suplementować? Gość: dietetyk kliniczny Ewa Trusewicz. Super Zdrowi" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE