Dzisiaj Światowy Dzień Ochrony Środowiska - czy Lublinianie dbają o Matkę Ziemię? [AUDIO]

2020-06-05 16:48
Dzisiaj Światowy Dzień Ochrony Środowiska - czy Lublinianie dbają o Matkę Ziemię? [AUDIO]
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/RitaE

- Nie zmierzamy w dobrym kierunku - alarmują naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Przypada on właśnie dzisiaj - 5 czerwca. Naukowcy chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń środowiska oraz nadmiernego konsumpcjonizmu, które negatywnie odbijają się na kondycji naszej planety.

- Myśląc o ochronie środowiska cały czas mamy nadzieję, że ktoś coś za nas zrobi - mówi dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS, Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. - Tymczasem zapominamy, że my na tej planecie jesteśmy konsumentami i powinniśmy ograniczyć naszą konsumpcję. Jeżeli byśmy ograniczyli nasze potrzeby moglibyśmy ochronić trochę surowców, trochę wody, emitować mniej zanieczyszczeń do środowiska i zmniejszyć problem składowania i utylizacji odpadów.

Więcej na ten temat mówi dr Jolanta Rodzoś z UMCS. Posłuchaj:

W jaki sposób mieszkańcy Lublina dbają o środowisko?

- Przede wszystkim staram się nie śmiecić, ale też segreguję śmieci - mówi mieszkanka Lublina. - Jeśli są jakieś rzeczy powtórnego użytku, to tak staram się je używać, noszę szklaną butelkę, więc nie kupuję plastiku. Kupuję tyle ile jest mi potrzeba, wolę mieć mniej niż więcej, więc nie wyrzucam jedzenia, opakowań. Podobnie mam z ubraniami, nie kupuję nowych, mam tylko takie, które są mi potrzebne. Tak jest też ekonomiczniej

- Bardzo staram się chronić środowisko. Segreguję śmieci, bardzo mało używam woreczków foliowych. Jak najmniej plastiku, ubrań też nie kupuję za wiele, bo już swoje lata mam i nie potrzebuję tylu - mówi mieszkająca w Lublinie emerytka.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony w 1972 roku przez ONZ.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE