Drugiej takiej budowli przeciwlotniczej w Lublinie nie ma. Ma zostać zabytkiem

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie

Drugiej takiej budowli przeciwlotniczej w Lublinie nie ma. Ma zostać zabytkiem

2021-11-15 18:31

Na listę zabytków w Lublinie niedługo ma zostać wpisana kolejna budowla. Jest to jedyna w naszym mieście szczelina przeciwlotnicza. Miała chronić przed odłamkami pocisków i skutkami bomby atomowej.

- Szczelina przeciwlotnicza zlokalizowana jest przy ul. Krochmalnej 8a, na dwóch działkach: jednej należącej do miasta, a drugiej do PKP - mówi Michał Trzewik, główny specjalista z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. - Na terenie Lublina to jedyna zachowana szczelina, o której wiemy. Jedyny świadek takiej fortyfikacji pod ziemią, korytarz, który jest jakby wkopany w ziemię. Ma kształt znaku piorunowego, ma dwa wyjścia do których z obu stron prowadzą schody. To był rodzaj korytarza, który po zamknięciu dawał wrażenie, że to jest bezpieczne.

Za kilka tygodni mają zakończyć się procedury związane z wpisaniem szczeliny do gminnej ewidencji zabytków. Wtedy właściciel terenu, na którym się znajduje nie będzie mógł jej wyburzyć. Ale od niego będzie zależało zagospodarowanie tego obiektu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE