Damian Szymański, piłkarz reprezentacji Polski

i

Autor: PAP/Leszek Szymański

Damian Szymański. Kim jest pomocnik reprezentacji Polski? Sylwetka piłkarza

2022-11-25 15:51

Damian Szymański to piłkarz pochodzący z Kraśnika. 27-latek grający na pozycji pomocnika dostał szansę od selekcjonera reprezentacji Polski i otrzymał powołanie do kadry narodowej na Mundial w Katarze. Jak do tej pory wygląda kariera klubowa i reprezentacyjna Damiana Szymańskiego? Poznajcie sylwetkę piłkarza!

Damian Szymański to piłkarz grający na pozycji pomocnika. Ma 181 cm wzrostu. Urodził się 16 czerwca 1995 r. Pochodzi z Kraśnika.

Damian Szymański – kariera klubowa

Damian Szymański swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w wieku 9 lat w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym Kraśnik, gdzie trenował pod okiem trenera Konrada Szmyrgały. Następnie występował w barwach w Stali Kraśnik. Po skończeniu 18 lat trafił do GKS-u Bełchatów, w barwach którego po dwóch latach zadebiutował w rozgrywkach Ekstraklasy. W 2015 r. piłkarz doznał bardzo poważnej kontuzji – podczas meczu z Ruchem Chorzów zerwał ścięgno Achillesa, co wykluczyło go z gry na około sześć miesięcy. W 2016 r. Damian Szymański został zawodnikiem Jagiellonii Białystok, a rok później podpisał kontrakt z Wisłą Płock. W 2019 r. dołączył do rosyjskiej drużyny – Achmat Grozny, skąd po roku został wypożyczony do greckiego klubu AEK Ateny. W 2020 r. klub ten zdecydował o wykupieniu pochodzącego z Kraśnika piłkarza. Szymański związał się z greckim zespołem czteroletnim kontraktem i to właśnie w barwach AEK-u Ateny występuje obecnie z numerem 4 na koszulce.

Damian Szymański – kariera w reprezentacji Polski

Szymański ma za sobą m.in. występy w kadrze U-21. Pierwsze powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski otrzymał cztery lata temu, a debiut zaliczył w meczu z Włochami, rozegranym 7 września 2018 r.

Tegoroczne powołanie Szymańskiego na Mundial w Katarze zaskoczyło wielu ekspertów i kibiców, jednak Czesław Michniewicz wierzy w dobrą dyspozycję piłkarza. Obecnie Damian Szymański w kadrze narodowej występuje z numerem 8 na koszulce. Do tej pory zagrał w 8 meczach pierwszej reprezentacji Polski i zdobył 1 gola. Było to pamiętne trafienie na remis (1:1) podczas meczu eliminacji Mistrzostw Świata Polska-Anglia, rozgrywanego 8 września 2021 r. na stadionie narodowym w Warszawie.

Damian Szymański – życie prywatne

Partnerką Damiana Szymańskiego jest Oliwia Żurek. Dziewczyna piłkarza pochodzi z Lublina, gdzie obecnie studiuje na Uniwersytecie Medycznym.