Co z budową spalarni śmieci w Kraśniku?

i

Autor: facebook.com/Kraśnik Co z budową spalarni śmieci w Kraśniku? Poznaliśmy wyniki referendum

REFERENDUM

Budowa spalarni śmieci w Kraśniku. Znamy wyniki referendum

2023-05-22 12:15

Kraśniczanie ruszyli do urn, by wziąć udział w referendum dotyczącym budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Poznaliśmy już wyniki głosowania.

Temat budowy kraśnickiej spalarni śmieci od dłuższego czasu rozgrzewa mieszkańców miasta. Zakład Odzysku Energii miałby powstać na terenie przylegającym do działającej elektrociepłowni przy ul. Fabrycznej 6 w Kraśniku. Inwestycję chce zrealizować spółka Eko Energia Kraśnik. Według planów spalarnia miałaby zacząć działać już w 2026 r.

W Kraśniku odbyło się referendum

W niedzielę (21 maja) głos w sprawie budowy Zakładu Odzysku Energii w Kraśniku oddano mieszkańcom. To właśnie tego dnia odbyło się referendum, w którym kraśniczanie mogli wyrazić swoje poparcie lub sprzeciw wobec inwestycji. Głos można było oddać w godz. 7-21 w dwudziestu trzech siedzibach obwodowych komisji ds. referendum. Już wiadomo, że w głosowaniu wzięło udział 5616 osób, przy czym oddano 5570 ważnych głosów. 5129 głosujących opowiedziało się przeciwko budowie spalarni śmierci, zaś „za” było 441 osób.

Uprawnionych do głosowania w referendum było 26400 mieszkańców. Aby stwierdzić jego ważność, konieczne było osiągnięcie frekwencji na poziomie minimum 30%. W Kraśniku wyniosła ona jednak 21,27%, dlatego niedzielne referendum jest nieważne.Jak mówił nam Andrzej Maj, jeden z inicjatorów referendum - to dobry wynik:

Naprawdę imponująca liczba ludzi wzięła udział. Udało nam się bez żadnego zaangażowania, wielkich środków finansowych, wolontariatem wyciągnąć 5616 osób do głosowania. Także ja się spodziewałem tego, że pójdą, no trzeba powiedzieć, że poszli dość licznie nasi mieszkańcy, jeszcze porównując to z referendami, wynikami z innych miejscowości, to naprawdę jest nawet niezły wynik. Jesteśmy dopiero na początku tego całego procesu inwestycyjnego na pewno będziemy analizować te wyniki, i zobaczymy co dalej można ewentualnie jeszcze zrobić w tym temacie.