Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva Zdjęcie ilustracyjne

Brak odblasków i nieznajomość przepisów – grzechy śmiertelne pieszych na drogach [WIDEO]

2021-11-24 13:32

Jak donosi Lubelska Policja tylko wczoraj w powiecie chełmskim doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych. Obaj kierowcy byli trzeźwi, i to nieodpowiedzialność osób, które bez odblasków i nie znając przepisów poruszały się po drodze doprowadziła do tego, że kierowcy nie mieli wystarczająco dużo czasu na reakcję.

Pieszy bez odblasków nie ma szans na drodze

Tylko we wtorek w powiecie chełmskim doszło do dwóch wypadków z udziałem pieszych. Niestety jeden z nich skończył się śmiercią potrąconego mężczyzny. Pierwszy wypadek miał miejsce w Buśnie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem dostawczym marki Volkswagen 50-letni mężczyzna z Leżajska, jadąc w kierunku Chełma w obszarze niezabudowanym i nieoświetlonym na prostym odcinku drogi. Do wypadku doszło w trakcie manewru wymijania innego auta, kierowca uderzył w 61-latka który poruszał się środkiem pasa, po którym poruszał się kierowca. Potrącenie było śmiertelne.

Natomiast w miejscowości Łowczy-Kolonia kierujący fiatem ducato na prostym odcinku drogi potrącił pieszego 30-latka, który poruszał się niewłaściwą stroną drogi. Okazało się, że młody mężczyzna był nietrzeźwy i z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Policja po raz kolejny apeluje do pieszych o rozwagę na drodze! Elementy odblaskowe mogą uchronić nas przed utratą życia, dlatego warto je posiadać na odzieży lub podręcznych przedmiotach. Zasady, których należy przestrzegać, poruszając się na drodze.

Pieszy ma obowiązek m.in.: - Korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza;

- Jeżeli nie ma pobocza, pieszy może korzystać z jezdni pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi;

- Idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi;

- Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Super Raport (Goście: Bolesław Piecha - PiS oraz Andrzej Kostyra - dziennikarz i komentator sportowy) Sedno Sprawy: Władysław Kosiniak-Kamysz