Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych w 2023 roku?! Wiemy dlaczego!

i

Autor: unsplash.com

Będzie jeszcze mniej niedziel handlowych w 2023 roku?! Wiemy dlaczego!

2022-11-25 15:41

Zakaz handlu w niedziele mocno ograniczył możliwości robienia zakupów w weekendy. A może być jeszcze gorzej! Dla tych, którzy na tygodniu nie mają czasu i chętnie kupowaliby w niedzielę, mamy złą wiadomość – będziecie musieli inaczej rozplanować zakupy. Winny jest układ kalendarza w 2023 roku.

- Nie siedem, ale sześć pełnych i jedna połowiczna — tyle niedziel handlowych czeka nas w 2023 r. Taka sytuacja wystąpi po raz pierwszy od wprowadzenia nowych przepisów — informuje portal „Wiadomości Handlowe”.

Ten nietypowy przypadek został już uregulowany w obowiązującej od kilku lat ustawie. Kolejna tego typu sytuacja powtórzy się w 2028 roku i 2034 roku.

W nadchodzącym roku będzie tylko sześć niedziel handlowych i jedna niepełna. Ten wspomniany „krótszy dzień” wypada w Wigilię Bożego Narodzenia.   

— W przypadku gdy 24 grudnia przypada w niedzielę, stosuje się te same zasady, które dotyczą 24 grudnia, gdy dzień ten nie przypada w niedzielę, tj. handel w takim dniu po godzinie 14 jest zakazany, oczywiście poza wyjątkami określonymi w ustawie, których zakaz handlu i tak nie dotyczy — tłumaczy Marta Mizerska, radca prawny w kancelarii Penteris, cytowana przez Wiadomości Handlowe.

Poniżej pełna lista niedziel handlowych w 2023 r.:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Jednak zakaz handlu nie jest aż tak restrykcyjny. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie punkty są niby objęte. Wyjątkami są cukiernie i lodziarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, kawiarnie, saloniki prasowe i punkty pocztowe.