Aktywiści: Lublin powinien się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/jaxel

Aktywiści: Lublin powinien się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

2021-04-28 21:51

Lubelscy aktywiści i kulturoznawcy chcą, aby Lublin został Europejską Stolicą Kultury 2029. Skierowali w tej sprawie list otwarty do władz miasta. Takim działaniem chcą zachęcić włodarzy Lublina do tego, aby nasze miasto, pomimo przegranej w 2016 roku, startowało w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2029.

Tym razem wygramy - mówi - Anna Dąbrowska, aktywistka na rzecz praw człowieka, animatorka społeczna, trenerka antydyskryminacyjna, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber. - Mamy odpowiednie doświadczenie, kapitał społeczny, większą świadomość, wiedzę, infrastrukturę i potencjał niż dekadę temu. Ponadto idea startu Lublina w konkursie na ESK2029 wpisuje się w sens Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 i może wzmocnić elementy opracowywanej strategii Lublina 2030.

Autorzy listu uważają, że start w konkursie na ESK 2029 może być dla Lublina nie tylko szansą na odbudowę sektora kultury i znalezienie dla niej nowych ścieżek rozwoju po pandemii, ale także uzyskanie konkretnych korzyści społecznych.

Wierzymy w to, że jeśli uda nam się te postulaty spełnić, popracować nad nimi i wypracować dobrą Europejską Stolicę Kultury, to będzie to także dobre i przyjazne miasto dla Lublinian i Lublinianek i tych wszystkich, którzy nasze miasto odwiedzą i do niego przyjadą - mówi Barbara Wybacz, kulturoznawczyni.

Pełną treść listu możecie przeczytać na stronie www.lublin2029.pl. Można tam też wyrazić swoje poparcie dla idei startu Lublina w konkursie Europejskiej Stolicy Kultury i złożyć swój podpis pod listem.

Raport z anteny 27.04, godz.10