Matura 2023. Przecieków nie będzie? Do szkół trafią specjalne nadajniki!

i

Autor: fot. pixabay.com

MATURA 2023

Przecieków na maturze 2023 nie będzie? Do szkół trafią specjalne nadajniki od CKE

2023-04-27 7:58

Matura 2023. W tym roku podczas matury do wybranych szkół trafią specjalne nadajniki, które znajdą się w przesyłkach z arkuszami maturalnymi. Ma to zminimalizować ryzyko przecieków. To kolejny sposób na kontrolę wprowadzoną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. O szczegóły zapytaliśmy Agnieszkę Muzyk, dyrektorkę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Matura 2023 - przecieki nie będą już możliwe?

Nowy sposób kontroli szkół był testowany podczas matury poprawkowej w ubiegłym roku. Wtedy nadajniki trafiły do losowo wybranych placówek. Podczas matury 2023 będzie podobnie. Dyrektorzy szkół w całym kraju muszą liczyć się z tym, że to właśnie w ich przesyłkach znajdą się nadajniki. Wszystko po to, aby wyeliminować przecieki na maturach, z którymi Centralne Komisje Egzaminacyjne od lat mają problem.

ZOBACZ TAKŻE: Matura 2023 - ten błąd na wypracowaniu może anulować twoją pracę. Tego nie rób!

Jak działa nadajnik?

Nadajniki w momencie otwarcia paczki przed czasem będą wysyłały sygnał do centrum monitoringu. Jeśli taki sygnał się pojawi, to wtedy z dyrektorem danej placówki skontaktują się pracownicy OKE.

Arkusze maturalne absolutnie nie mogą być ujawnione przed czasem. Fundamentem egzaminu maturalnego jest porównywalność wyników, a to gwarantują tylko równe szanse każdego maturzysty - mówi nam Agnieszka Muzyk, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Matura 2023. Zmiany procedury odbioru arkuszy

CKE zaostrza też procedury dotyczące odbioru arkuszy maturalnych. Wcześniej, gdy do szkół przyjeżdżały kartony z zadaniami, od razu była sprawdzana liczba zafoliowanych arkuszy. Natomiast w tym roku podczas matury 2023 upoważnione do tego osoby odbiorą przesyłkę, pokwitują jej odbiór i umieszczą ją w sejfie czy innym, odpowiednio zabezpieczonym, miejscu. Dopiero po 7:30 można będzie arkusze przeliczyć.

W szkołach pojawią się też obserwatorzy.

Znakomita większość dyrektorów szkół i zespołów egzaminacyjnych pracuje jak należy, a niechlubne wyjątki, pojedyncze przypadki powodują, że system egzaminów zewnętrznych musi wprowadzać takie formy dodatkowych zabezpieczeń, ale liczę na zrozumienie - dodaje Agnieszka Muzyk.

Matura 2023 - terminy

Tegoroczny maraton maturalny ruszy tuż po majówce.

  • 4 maja będzie egzamin z języka polskiego,
  • 5 maja język obcy,
  • 8 maja matura z matematyki.

W kolejnych dniach będą "rozszerzenia".

Przypomnijmy, aby zdać maturę w tym roku, trzeba uzyskać minimum 30 procent z przedmiotów podstawowych i przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego.

Sonda
Czy dzięki nowym zabezpieczeniom uda się uniknąć przecieków na maturze?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Szybka powtórka z lektur do egzaminów.

Posłuchaj podcastu ze streszczeniami:

Listen to "Rok 1984 - George Orwell - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. Lektury szkolne" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE