Archeolodzy weszli na Giełczyńską w Łomży. Mnóstwo tajemnic pod ziemią [GALERIA]

2020-05-18 15:40

Archeolodzy przejęli plac budowy ulicy Giełczyńskiej. Trafili na podziemną historię Łomży, dlatego trzeba to zbadać. To dopiero początek wykopalisk, a pod ziemią kryje się naprawdę wiele tajemnic!

Archeolodzy mają teraz w Łomży ręce pełne roboty. Na Starówce trwa generalny remont- przebudowywane jest serce miasta, ale także przylegające ulice. A pod ziemią znajduje się całkiem spory kawałek łomżyńskiej historii. Praktycznie pod każdą łomżyńską ulicą jest coś wartego uwagi.

Na przykład:

  • Na Rządowej, w czasie przebudowy drogowcy odkopali mury Hotelu Polskiego - obiektu, który najprawdopodobniej pochodzi z lat 40. XIX w. Znalezisko zostanie dokładnie udokumentowane i sfotografowane dla przyszłych pokoleń. Potem mury znajdą się z powrotem pod ziemią. ​
  • Pod Starym Rynkiem odkopano plomby kupców i monety z XIX w.
  • Na Giełczyńskiej odkryto dwie drewniane studnie, być może, nawet z XVI lub XVII w.

Póki co, nie zapowiada się na szybki koniec prac archeologicznych w Łomży. Specjaliści będą pracować nad historycznymi wykopaliskami przynajmniej do sierpnia 2020. Ale z ulicy Giełczyńskiej mają zejść już 5 czerwca. Do tego czasu, łomżyńscy kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

W związku z wykonywaniem ratowniczych badań archeologicznych, prowadzonych w ramach rozbudowy ulicy Giełczyńskiej w Łomży, do 5 czerwca 2020 roku zamknięte jest skrzyżowanie ulic Giełczyńskiej i Senatorskiej. Dojazd do Starego Rynku od strony ul. Sikorskiego będzie w tym okresie odbywał się ulicami Senatorską, Szkolną i Woziwodzką- czytamy na stronie łomżyńskiego magistratu.

Prace na ul. Giełczyńskiej rozpoczęły się pod koniec lutego. Obejmują one m.in. przebudowę nawierzchni jezdni, zatoki autobusowej, zjazdów, chodników oraz budowę ciągu pieszo-rowerowego. A nowiusieńką Giełczyńską, łomżyńscy kierowcy, przemkną już pod koniec czerwca!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE