Zwiedzanie miasta

Zwiedziłam Cmentarz Żydowski w Łodzi. Pomniki robią wrażenie! [GALERIA]

2023-04-14 14:31

Pogoda sprzyja spacerom. W Łodzi mamy mnóstwo miejsc, które można zwiedzić i jednocześnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jednym z nich jest Cmentarz Żydowski. Co prawda, obecnie bardzo ciężko się tam dostać ze względu na remonty, ale nie zmienia to faktu, że pomniki robią duże wrażenie. Sami zobaczycie!

Cmentarz Żydowski w Łodzi. Historia

Pod koniec XIX wieku konieczne było wybudowanie nowego cmentarza żydowskiego w Łodzi. Do tej pory jego funkcje sprawował cmentarz przy ulicy Wesołej, który nazywany jest teraz Starym Cmentarzem Żydowskim. W 1891 roku Izrael Poznański kupił więc od Juliusza Heinzla ponad 10 hektarów terenów wydzielonych z dóbr Marysin i Arturówek.

5 sierpnia 1892 r. władze gubernialne wyraziły zgodę na lokalizację nowego cmentarza, Kilka miesięcy później zamknięto stary cmentarz i otworzono nowy,  przy ul. Brackiej.

Podczas II wojny światowej teren cmentarza znalazł się w granicach getta. Pozostałością po tym okresie jest tzw. "pole gettowe", czyli miejsce masowych pochówków więźniów getta i wiele innych osobnych mogił z tego okresu. Pochowano tam łącznie ponad 45 tysiące osób.

Cmentarz Żydowski. Jak się dostać? Duże utrudnienia dla zwiedzających

Obecnie, ze względu na remonty, które odbywają się zarówno od strony Strykowskiej, jak i od Wojska Polskiego, na cmentarz jest się ciężko dostać. Chociaż mapa pokazuje, by jechać od strony Inflanckiej i tuż przed Strykowską skręcić w prawo w Zmienną, stoją tam koparki, a droga jest całkowicie nieprzejezdna. Jedyną opcją jest obecnie dotarcie na cmentarz od strony Brackiej, z której dopiero jest możliwość by skręcić w lewo w Zmienną.

Niestety, pomimo remontów nieczynne jest główne wejście na cmentarz, znajdujące się przy ulicy Brackiej. To zdecydowanie ułatwiłoby dotarcie do tego miejsca, ponieważ ulicą Zmienną jest bardzo ciężko iść. Droga ta jest kamienista, osoby na wózku czy spacerujące z dzieckiem mogą mieć duży problem. Do tego jest to dwa razy dłuższa droga niż przez główne wejście.

Wejście główne dostępne jest jedynie dla autokarów zorganizowanych wycieczek. Kiedy zapytałam, czy mogłabym chociaż wyjść bramą główną kiedy autokar będzie wjeżdżać (akurat stał przed wjazdem), otrzymałam informację, że nie ma takiej opcji.

Natomiast rozmawiając organizatorami wycieczki usłyszałam, że pomimo, że przyjechali z daleka o 12:00, mają swojego przewodnika, a na cmentarzu nie ma zbyt wielu zwiedzających, muszą czekać cierpliwie pod bramą przez godzinę, ponieważ dopiero na 13:00 mieli rezerwację. Nie pomogła nawet towarzysząca autokarowi policja. Więc organizacyjnie miejsce pozostawia wiele do życzenia.

wejście na Cmentarz Żydowski

i

Autor: Katarzyna Bastrzyk

Cmentarz Żydowski. Godziny otwarcia, bilety

Godziny otwarcia cmentarza:

  • Od 1 kwietnia do 1 listopada:

-Od niedzieli do czwartku od godziny 9.00 do 17.00

-W piątki od godziny 9.00 do 15.00

  • Od 2 listopada do 31 marca:

-Od niedzieli do czwartku od godziny 9.00 do 15.00

-W piątki od godziny 9.00 do 13.00

Bilety:

Bilet normalny 15 złotych

Bilet ulgowy 12 złotych

Kto jest pochowany na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi?

Na cmentarzu dominują nagrobki w kształcie macewy, choć kwatery znajdujące się przy głównej alei mają charakter grobowców rodzinnych. Przy reprezentacyjnej alei stoi monumentalne mauzoleum Izraela Poznańskiego. Spotkać tu można także grobowce innych łódzkich przemysłowców, jak: Barcińskich, Jarocińskich, Katsenbergów, Kohnów, Prussaków, Rosenblattów, Silbersteinów, Stillerów.

Poza tym na cmentarzu pochowany jest także malarz Stanisław Heyman, lekarz dr Seweryn Sterling,  założyciel i długoletni dyrektor łódzkiego pogotowia ratunkowego dr Władysław Pinkus, przemysłowiec i finansista Herman Konstadt, rabin Gminy Żydowskiej w Łodzi Eliasz Chaim Majzel, podrabin łódzki wybrany do Sejmu Ustawodawczego RP Mojżesz Eliasz Halpern. Można też znaleźć mogiły rodziców poety Juliana Tuwima i kompozytora Artura Rubinsteina.

Czterolatek zginął ciągnięty przez tramwaj. Są zarzuty dla motorniczego! Szokujące ustalenia

Kamienica przy ul. Włókienniczej w Łodzi odzyskuje dawny blask