Znamy laureatów VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi

i

Autor: pixabay.com

Muzyka

Znamy laureatów VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi

2024-04-15 10:24

Joanna Sokołowska wygrała VI Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w Łodzi. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, związana również z teatrami w Łodzi, Opolu i Słupsku, odebrała w niedzielę w Teatrze Muzycznym w Łodzi statuetkę Jonaszka i 8 tys. zł.

Galowy występ laureatów VI Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz koncert „Konstelacje” Katarzyny Groniec zakończyły w niedzielę pierwszy weekend tegorocznej edycji Festiwalu OFF-Północna w Łodzi. W konkursie imienia polskiego poety zmierzyło się ośmioro wokalistów, duet i jeden zespół, których wybrano spośród ponad stu zgłoszeń z całego kraju. Występy oceniało jury w składzie: Wojciech Kościelniak, Katarzyna Groniec, Konrad Imiela, Piotr Kofta, Danuta Antoszewska, Eliza Gaust, Jakub Szydłowski oraz Krzysztof Wawrzyniak. Honorowym członkiem jury była Julia Szewczyk, laureatka poprzedniej edycji konkursu.

- Oczywiście braliśmy pod uwagę profesjonalizm wykonania, czyli te wszystkie czynniki, jak dykcja, umiejętności wokalne czy sam pomysł na piosenki. Ale najważniejsze było dla nas prawdziwe poruszenie. Szukaliśmy tych wykonań, które sprawiają, że słyszymy coś, czego jeszcze nie słyszeliśmy, że widzimy coś, czego nie widzieliśmy - mówił przewodniczący jury Wojciech Kościelniak. - Jeśli w środku, w odbiorcy, dzieje się coś szczególnego, ciepłego, miłego, to o to właśnie chodzi tak naprawdę w piosence aktorskiej.

I miejsce zajęła Joanna Sokołowska, która zachwyciła jury swoim wykonaniem piosenki z tekstem Jonasza Kofty „Radość o poranku”. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, związana również z teatrami w Łodzi, Opolu i Słupsku, otrzymała statuetkę Jonaszka i 8 tys. zł. Sokołowska jest także laureatką nagrody aktorskiej za rolę w spektaklu „Zakonnice odchodzą po cichu” na Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt.

- Zawsze wychodzę z założenia, że w piosence aktorskiej najważniejszy jest przekaz. To, co czuję ja i co, czuję, że może być dobre dla ludzi. A wtedy wokal gdzieś za mną podąża - powiedziała zwyciężczyni konkursu.

II miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł wyśpiewała Michalina Dworzaczek (studentka III roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi), a III miejsce i nagrodę w wysokości 2 tys. zdobył Miłosz Dutkiewicz (pochodzący z Gniezna student Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu). Nagrodę równościową przyznano Monice Łopuszyńskiej i Stanisławowi Łopuszyńskiemu, a nagrodę specjalną dyrektora Teatru Muzycznego w Łodzi otrzymała Katarzyna Hołyńska.

Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?