Zerowy VAT na żywność przedłużony do końca 2023 r. Czy to obniży inflację?

i

Autor: pixabay

Zakupy

Zerowy VAT na żywność przedłużony do końca 2023 r. Czy to obniży inflację?

2023-06-27 8:28

Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 roku - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Czy utrzymanie do końca roku zerowej stawki VAT odbije się na inflacji?

Zerowy VAT na żywność przedłużony do końca roku

Zgodnie z obecnymi przepisami, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca.

- Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 – napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. - Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie.

Jak zaznaczył premier, "paliwa, energia, żywność - wszystkie te kluczowe kategorie produktów zostały objęte naszymi tarczami, które chronią Polaków przed wzrostami cen".

Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do czerwca 2023 r.

Decyzja premiera Morawieckiego wydłuża ten okres o pół roku.

Czy zerowy VAT na żywność obniży inflację?

Decyzję o obniżeniu stawki VAT na żywność skomentował ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

- Powrót do wyższych stawek VAT przełożyłby się w sposób natychmiastowy na ceny żywności. Szacowaliśmy, że spowodowałoby to wzrost inflacji CPI o ok. 0,8 pkt. proc. – powiedział ekonomista.

Dodał, że wzrost cen żywności mógłby się także odbić na inflacji bazowej.

- Ze względu na efekty drugiej rundy, wyższa żywność mogłaby wpłynąć na inflację bazową, ale ten efekt nie byłby tutaj duży – podkreślił Kamil Łuczkowski. – Ale w przypadku cen żywości powrót do wyższych stawek sprawiłby, że jej ceny skoczyłyby o 3 pkt. proc.

W maju inflacja spadła do 13 proc. z 14,7 proc. kwietniu.

Te supermarkety zniknęły z Polski

Czy wciąż opłaca się jeździć na zakupy do Niemiec?