Dodatek pielęgnacyjny

i

Autor: Shutterstock

Finanse

Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku będzie wyższy? Rząd musi podjąć ważną decyzję

2024-04-24 10:58

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie była zmieniana od 2019 roku. W tym roku rząd musi dokonać obowiązkowej weryfikacji tego świadczenia. Czy zasiłek pielęgnacyjny zostanie zwaloryzowany? Ile wynosi obecnie i komu się należy?

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie przyznawane w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia
  • osobie, która ukończyła 75 lat

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego lub przebywającym w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie. Świadczenie to nie przysługuje również w sytuacji, gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją danej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi obecnie 215,84 zł. Zasiłek przyznawany jest na czas nieokreślony i wypłacany jest co miesiąc. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niezależnie od dochodów w rodzinie.

Kiedy podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego?

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego nie była zmieniana od 2019 roku. Ustawa o świadczeniach rodzinnych, do których zalicza się zasiłek pielęgnacyjny, przewiduje, że wysokość tych świadczeń podlega obowiązkowej weryfikacji co 3 lata. Najbliższa weryfikacja, uwzględniająca m.in. wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin, ma nastąpić właśnie w 2024 roku.

Planowana w tym roku weryfikacja zasiłku pielęgnacyjnego nie oznacza jeszcze, że kwota zasiłku zostanie podniesiona. O tym, czy rząd zdecyduje się zwaloryzować zasiłek pielęgnacyjny powinniśmy dowiedzieć się w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Procedura weryfikacji zasiłku pielęgnacyjnego przewiduje konkretny harmonogram prac:

  • do 15 maja Rada Ministrów powinna przedstawić Radzie Dialogu Społecznego wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin i propozycję wysokości zwaloryzowanego zasiłku pielęgnacyjnego
  • do 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego powinna uzgodnić wysokość zwaloryzowanego zasiłku pielęgnacyjnego
  • jeżeli do 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości zwaloryzowanego zasiłku, rząd będzie miał czas do 15 sierpnia na określenie jego wysokości w drodze rozporządzenia
  • do 15 sierpnia wysokość zwaloryzowanego zasiłku powinna zostać ogłoszona w „Monitorze Polskim”
Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Świadek nagrał kierowcę ciężarówki. Tirowiec nie uniknie kary