Z tych grzechów najczęściej spowiadają się Polacy. Przoduje szczególnie jeden występek

i

Autor: pixabay

Wielki Post

Z tych grzechów najczęściej spowiadają się Polacy. Przoduje szczególnie jeden występek

2024-03-11 10:30

W Środę Popielcową rozpoczyna się Wielki Post, w czasie którego większość katolików przystępuje do spowiedzi. Z jakich grzechów najczęściej spowiadają się Polacy? Na sumieniu mamy szczególnie jeden występek.

Ile osób przystępuje do spowiedzi wielkanocnej?

się Drugie przykazanie kościelne mówi, że przynajmniej raz w roku powinno się przystąpić do sakramentu pokuty. Większość katolików wyznaje swoje grzechy w czasie Wielkiego Postu, żeby móc przyjąć Komunię Świętą w okresie wielkanocnym - zgodnie z trzecim przykazaniem kościelnym. Potwierdzają to dane Instytutu Statystyki Kościoła, z których wynika, że trzy czwarte wierzących Polaków przystępuje do spowiedzi wielkanocnej. Do konfesjonału częściej chodzą kobiety. Jeżeli chodzi o wiek, to znacznie częściej wyznają swoje grzechy emeryci i renciści niż osoby czynne zawodowo. 

Z tych grzechów najczęściej spowiadają się Polacy

Z jakich grzechów najczęściej spowiadają się Polacy? Numerem jeden na liście występków jest kradzież. Jak głosi Katechizm Kościoła katolickiego, kradzież polega na przywłaszczeniu dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela. To najczęstszy grzech, do którego przyznają się katolicy w konfesjonale. Na drugim miejscu uplasowało się kłamstwo, czyli mówienie fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu. Trzecim najczęstszych grzechem jest pycha, zaliczana do siedmiu grzechów głównych. Zgodnie z naukami kościoła katolickiego, nadmierna wiara w siebie i swoje możliwości stanowi obrazę Boga i jego łaski.

Kościół na Wschodzie - zaskakuje i zachwyca!