Twoje pensja może być wyższa. Wystarczy, że złożysz jeden formularz

i

Autor: pixabay

Twoje zarobki

Wyższa pensja w 2023. Wystarczy złożyć jeden formularz! Sprawdź, kto może to zrobić?

2023-03-24 15:49

1 stycznia 2023 r. weszły w życie zmiany w PIT, które umożliwiają pracownikom otrzymanie wyższej pensji na rękę o kwotę zmniejszającą podatek. Dotyczy to także osób pracujących na umowie zleceniu. Wystarczy złożyć odpowiedni formularz.

Wyższa pensja w 2023

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia – poinformowało Ministerstwo Finansów. 

Według resortu finansów dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2, nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty.

- Tym samym od 2023 roku m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku – tłumaczy MF. 

Jak dostać wyższą pensję w 2023?

Co należy zrobić, aby otrzymać wyższe wynagrodzenie? Pracownik powinien wypełnić PIT-2, czyli oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i złożyć go u pracodawcy. Dzięki temu jego pensja nie będzie pomniejszana o zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ pracodawca będzie musiał uwzględnić kwotę wolną od podatku przy wypłacaniu pensji. Jeśli płatnik nie wypełni tego formularza, jego pensja będzie mniejsza, a na zwrot podatku będzie musiał poczekać do rocznego rozliczenia z fiskusem.

Jak czytamy na pitax.pl, roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 3600 zł, co daje nam możliwość podniesienia pensji o 300 złotych. 

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE