Wyłudzenia metodą „na policjanta”

2020-02-24 14:36
wyłudzenia na policjanta
Autor: Pixabay.com, CC0

Nie pomagają apele ani ostrzeżenia. W Łodzi mamy do czynienia z prawdziwą plagą wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”.

Funkcjonariusze ruszają z akcją prewencyjna skierowaną do rodzin pokrzywdzonych. - Chcemy dotrzeć do młodych osób z otoczenia seniorów, żeby byli czujni i rozmawiali o zagrożeniu -mówi Katarzyna Zdanowska z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Może warto ustalić jakiś kod porozumienia, który można wykorzystać w sytuacji nietypowej, kryzysowej.

Oszuści wciąż udoskonalają metody działania. -Schemat jest podobny, ale różnią się np. instytucje, pod które podszywają się fałszywi obrońcy prawa - dodaje rzecznik łódzkiej policji Marcin Fiedukowicz. - Przestępcy działają w oparciu o wywołanie poczucia zagrożenia i strachu. Starszym ludziom wmawia się, że ich pieniądze są zagrożone i trzeba je natychmiast chronić. W tym celu oszuści podają się za pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego, niekiedy za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego, za policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą.

Tylko w tym roku w Łodzi doszło do kilkunastu udanych prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na policjanta”, a w regionie – do ponad 40.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE