Woda w okolicach Łodzi nie nadaje się do spożycia. Zobacz, które miejscowości są zagrożone

i

Autor: Pixabay.com

Woda w okolicach Łodzi nie nadaje się do spożycia. Zobacz, które miejscowości są zagrożone

2022-10-13 9:57

W powiecie zduńskowolskim wykryto niebezpieczną dla zdrowia bakterię. Lokalny sanepid wydał oświadczenie o niezdatności wody do spożycia w wybranych miejscowościach. Aktualnie trwają prace mające rozwiązać ten problem.

W wodzie wodociągu Publicznego Zapolice, podczas kontroli urzędowej, wykryto niebezpieczną dla zdrowia bakterię z grupy coli. Wydano komunikat z ostrzeżeniem dla miejscowości: Zapolice, Beleń, Beleń Kolonia, Strońsko, Świerzyny, Marcelów.

- Po rozważeniu stopnia zagrożenia dla zdrowia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zduńskiej Woli stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi dostarczanej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Zapolice – można przeczytać w komunikacie.

Natychmiast rozpoczęły się prace mające rozwiązać problem. Na ich czas mieszkańcy zostaną zaopatrywani w wodę z pobliskiego wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Rembieszów, gdzie woda jest zdatna do spożycia i odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli, zaleca specjalne przygotowanie wody przed jej spożyciem. Powinno się ją przegotować przez minimum dwie minuty i studzić ją bez gwałtownego ochładzania. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Jednak nie trzeba się przejmować specjalnym przygotowaniem wody do codziennego mycia, prania odzieży, mycia podłóg i spłukiwania toalet.

Polecany artykuł:

Nowe zwierzaki w łódzkim zoo!

Bakterie E. Coli. Objawy

W przypadku zakażenia układu pokarmowego tą bakterią, mogą wystąpić: wymioty, bóle głowy i brzucha, gorączka, biegunka, osłabienie, czasem też krwawe stolce.

E. coli nie występuje tylko w układzie pokarmowym, ale i w moczu. Wtedy może być odczuwalny ból i częsta konieczność oddawania moczu, podwyższona temperatura, ból podbrzusza oraz osłabienie.

Co zabija bakterie E. Coli?

W celu potwierdzenia zakażenia bakterią, lekarz może zlecić badanie kału lub moczu – w zależności od dolegliwości. Jeśli potwierdzi się jej obecność, najczęściej w jej leczeniu wystarcza antybiotykoterapia. Można ją wyleczyć np. penicyliną, cafalosporyną i tetracykliną. Ważne też jest nawadnianie organizmu. Natomiast przy infekcji dróg moczowych zaleca się dietę białkową i przyjmowanie witaminy C.

Artur z Łodzi i jego freestyle na skrzypcach