W tym kraju nadal używa się dyskietek w urzędach! Dopiero zaczynają je wycofywać

i

Autor: pixabay

Technologie

W tym kraju nadal używa się dyskietek w urzędach! Dopiero zaczynają je wycofywać

2024-01-31 14:08

Problem z wdrażaniem innowacji to jedna z podstawowych wad biurokracji. Aż trudno uwierzyć, że w kraju, który uchodzi za technologiczną potęgę, nadal wymagane jest składanie dokumentów zapisanych na dyskietkach lub płytach CD-R. Dopiero teraz urzędnicy zaczną przestawiać się na mniej anachroniczne nośniki danych.

Japonia rezygnuje z dyskietek w urzędach

Japonia to kraj bardzo rozwinięty technologicznie. To właśnie tam mają swoje siedziby takie firmy jak Canon, Casio, Citizen, Fujitsu, JVC, Kawasaki, Honda, Toyota, Mitsubishi, Nikon, Olympus, Panasonic, Pioneer, Sharp, Sony czy Toshiba. Można by jeszcze wymieniać. Tym bardziej zaskakujące jest to, że w Kraju Kwitnącej Wiśnie w urzędach nadal używa się dyskietek i płyt CD-ROM. Jeszcze do niedawna urzędnicy wręcz wymagali od swoich petentów, aby przynosili niezbędne dokumenty na takich nośnikach danych. Szczególnie firmy i instytucje musiały przesyłać dane zapisane na dyskietkach i płytach do agencji rządowych. Dopiero w 2022 roku japońskie ministerstwo cyfryzacji zapowiedziało zmiany, które teraz wchodzą w życie, ale cały proces rozłożony jest na kilka lat. Jak zapowiedział japoński minister ds. transformacji cyfrowej, Taro Kono, urzędy mają stopniowo przestawiać się na możliwość składania dokumentów online i przechowywanie danych w chmurze.

Przypomnijmy, że dyskietki pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku. Pierwsze były dość toporne, ponieważ miały wielkość 8 cali, ale z czasem pojawiły się słynne dyskietki 3,5-calowe o pojemności 1,44 MB, z których korzystano na całym świecie aż do wynalezienia pamięci USB. Co ciekawe, japońska firma Sony, która była największym producentem dyskietek na świecie, zaprzestała ich produkcji ponad dekadę temu.

Co było pierwsze: długopis czy kserokopiarka? Lodówka czy pralka?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś łatwego. Co wynaleziono wcześniej: telefon czy radio?
Co wynaleziono wcześniej: telefon czy radio?
Niezwykłe wynalazki polskich studentów | ESKA XD - Mobmania #58