W tych polskich miastach zamieszkało najwięcej uchodźców z Ukrainy

i

Autor: archiwum serwisu

W tych polskich miastach zamieszkało najwięcej uchodźców z Ukrainy

2023-02-24 15:54

Polska stała się nowym domem dla około 1,5 mln Ukraińców - wynika z najnowszych danych opublikowanych po roku od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. W tym czasie na polskich przejściach granicznych odprawiono 9,8 mln ukraińskich obywateli, przede wszystkim kobiety i dzieci. Na Ukrainę wróciło 7,9 mln osób. Gdzie osiedlili się ci, którzy zostali?

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców od 24 lutego 2022 r. sytuacja migracyjna w Polsce zdominowana jest przez wzmożony napływ obywateli Ukrainy.

- Są oni zdecydowanie najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce, stanowiąc nieco ponad 80 proc. ogółu osiedlających się w kraju obcokrajowców - zwrócił uwagę rzecznik Urzędu Jakub Dudziak.

Jak zaznaczył, ważne zezwolenia na pobyt posiada w sumie 1,4 mln obywateli Ukrainy, przy czym dane te nie uwzględniają osób przebywających w Polsce w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Rzecznik UdSC wyjaśnił, że większość Ukraińców korzysta w Polsce z ochrony czasowej, czego potwierdzeniem jest otrzymanie numeru PESEL zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Dudziak podkreślił, że obecnie zarejestrowanych na tej podstawie jest prawie 1 mln osób.

- Kobiety i dzieci stanowią ok. 87 proc. tej grupy. Dzieci i młodzież to ok. 43 proc. obywateli Ukrainy posiadających numery PESEL. Wśród osób pełnoletnich kobiety stanowią natomiast 77 proc. osób - przekazał. - Ponadto 360 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne zezwolenia na pobyt czasowy. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy. Nieco ponad 65 tys. osób dysponuje natomiast zezwoleniami na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE. 

Zgodnie z danymi UdSC Ukraińcy najczęściej mieszkają w województwach z dużymi aglomeracjami miejskimi. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie, gdzie zamieszkuje 21 proc. z nich, a także dolnośląskie i wielkopolskie - po 11 proc., małopolskie - 10 proc. oraz pomorskie - 7 proc.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, w Warszawie mieszka obecnie ponad 100 tys. Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Drugie miejsce zajmuje Wrocław, gdzie zamieszkało 44,5 tys. osób. Podium zamyka Kraków z liczbą 31 tys. osób. Na kolejnych miejscach znajdują się: Poznań (26 tys.), Gdańsk (17 tys.) i Łódź (16 tys.). 

W danych uwzględniono osoby, które w danym powiecie są zarejestrowane jako Ukraińcy o statusie cudzoziemca na podstawie specustawy.

Powiaty z największą liczbą uchodźców z Ukrainy – stan na luty 2023 r.

i

Autor: pie.net.pl

Według danych Instytutu, od 24 lutego 2022 r. na przejściach granicznych w kierunku z Ukrainy do Polski odprawionych zostało ponad 9,8 mln osób, a w kierunku przeciwnym 7,9 mln.

- W ciągu roku wojny Polska stała się domem dla ponad 1,5 mln Ukraińców. Najwięcej z nich przyjechało podczas pierwszego etapu wojny, czyli w okresie marzec – kwiecień, w którym do Polski przybyło ok. 1 mln uchodźców - podaje PIE. - Średni spadek w liczbie uchodźców w powiatach w lutym br., względem rekordowego miesiąca wyniósł 30 proc. Wśród największych miast jedynie w Katowicach spadek był ponad tę średnią (38 proc.). W pozostałych największych miastach odpływ uchodźców kształtował się na poziomie od 10 proc. do 29 proc., co pokazuje potencjał dla dalszego osiedlania się. Najmniejsze ubytki wynoszące właśnie 10 proc. były w Łodzi oraz Szczecinie.

Niezapomniani. Wojna na Ukrainie