W Polsce może zabraknąć LPG. Kierowcy będą musieli przestawić się na benzynę?

i

Autor: pixabay

Embargo

W Polsce może zabraknąć LPG. Kierowcy będą musieli przestawić się na benzynę?

2023-12-18 14:11

Projekt dwunastego pakietu sankcji przeciwko Rosji już wkrótce zostanie przedstawiony przez Komisję Europejską. Dokument ma zawierać postulowany przez Polskę zakaz importu diamentów oraz skroplonego propanu (LPG). Czy właściciele samochodów z instalacją LPG będą musieli przestawić się na benzynę?

Kolejne sankcje przeciwko Rosji

Już wkrótce poznamy projekt dwunastego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Jak podają źródła unijne, mające wgląd do dokumentu, projekt za zawierać postulowany od dawna przez Polskę zakaz importu diamentów (z okresem przejściowym) oraz zakaz importu skroplonego propanu (LPG). Dodatkowo ma się w nim znaleźć także dokładniejsza implementacja pułapu cenowego na ropę naftową; wymóg poświadczeń od operatorów kosztów dodatkowych, takich jak ubezpieczenie i fracht; rozszerzenie wykazu produktów, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego wzmocnienia Rosji; zakaz świadczenia usług na dostarczanie oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami oraz oprogramowania do projektowania przemysłowego i produkcji; zakaz tranzytu przez Rosję niektórych towarów i technologii, które mogłyby przyczynić się w szczególności do zwiększenia rosyjskich zdolności przemysłowych.

Dodatkowo, w ramach sankcji indywidualnych na listy ma trafić 47 osób fizycznych i 72 podmioty. Po przyjęciu projektu przez KE trafi on do państw członkowskich, które będą prowadzić dalsze prace.

W Polsce zabraknie LPG?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ekonomat, większość gazu LPG trafia do Polski właśnie z Rosji.

Co wprowadzenie zakazu importu skroplonego propanu będzie oznaczać dla polskich kierowców?

Według prezesa Polskiej Izba Gazu Płynnego, Pawła Bielskiego, wprowadzenie embarga może doprowadzić do przejściowych braków LPG w Polsce.

Paweł Bielski w rozmowie z Interią podkreśla, że zakaz powinien być poprzedzony co najmniej 12-miesięcznym okresem przejściowym. - Dla polskich przedsiębiorców to niezbędne minimum, aby prowadzić dalsze inwestycje i chociaż częściowo przygotować infrastrukturę, która od rozpoczęcia konfliktu w Ukrainie jest finansowana wyłącznie przez polskie, prywatne firmy – mówi Interii prezes PIGP i podkreśla, że państwo powinno się włączyć w projekty infrastruktualne umożliwiające import LPG z zachodu.

Tam zobaczysz najpiękniejsze zachody słońca

Nowa benzyna w Polsce. Zaskoczenie na stacji paliw MOL