Uwaga na oszustów! Próbują wykraść wrażliwe dane z komputera

i

Autor: Pixabay/Facebook

Uwaga na oszustów! Próbują wykraść wrażliwe dane z komputera. Mail nie wzbudza żadnych podejrzeń

2022-08-31 13:57

CERT Polska ostrzega przed najnowszą kampanią malspamową, której celem jest zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem z rodziny Agent Tesla. Oszuści wysyłają maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Dzięki temu mogą wejść w posiadanie wrażliwych danych z komputera.

Przed nową kampanią malspamową ostrzega CERT Polska, czyli specjalny zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. W poniedziałek, 29 sierpnia, na facebookowym profilu zespołu pojawił się ważny komunikat. Oszuści tym razem próbują wykraść wrażliwe dane z komputera, wysyłając maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń adresatów, a są zdolne do zainfekowania komputera. 

Jak informuje CERT Polska, w wiadomości e-mail znajduje się załącznik, w formie pliku IMG, z rzekomym rysunkiem technicznym. Ten niepozorny załącznik w rzeczywistości zawiera plik CHM. Po jego uruchomieniu na komputerze rozpoczyna się instalacja złośliwego oprogramowania, które jest zdolne wykraść wrażliwe dane. 

CERT Polska prosi o zachowanie czujności oraz poinformowanie znajomych. W razie jakichkolwiek podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistami za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl. Można także wysyłać wiadomości SMS pod numer telefonu 799-448-084. Warto zapamiętać ten numer i korzystać z niego zawsze wtedy, gdy podejrzewamy, że staliśmy się celem cyberprzestępcy. 

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022