Uwaga na oszustów! Próbują wykraść wrażliwe dane z komputera. Mail nie wzbudza żadnych podejrzeń

2022-08-31 13:57
Uwaga na oszustów! Próbują wykraść wrażliwe dane z komputera
Autor: Pixabay/Facebook

CERT Polska ostrzega przed najnowszą kampanią malspamową, której celem jest zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem z rodziny Agent Tesla. Oszuści wysyłają maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Dzięki temu mogą wejść w posiadanie wrażliwych danych z komputera.

Przed nową kampanią malspamową ostrzega CERT Polska, czyli specjalny zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. W poniedziałek, 29 sierpnia, na facebookowym profilu zespołu pojawił się ważny komunikat. Oszuści tym razem próbują wykraść wrażliwe dane z komputera, wysyłając maile, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń adresatów, a są zdolne do zainfekowania komputera. 

Jak informuje CERT Polska, w wiadomości e-mail znajduje się załącznik, w formie pliku IMG, z rzekomym rysunkiem technicznym. Ten niepozorny załącznik w rzeczywistości zawiera plik CHM. Po jego uruchomieniu na komputerze rozpoczyna się instalacja złośliwego oprogramowania, które jest zdolne wykraść wrażliwe dane. 

CERT Polska prosi o zachowanie czujności oraz poinformowanie znajomych. W razie jakichkolwiek podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistami za pomocą formularza na stronie https://incydent.cert.pl. Można także wysyłać wiadomości SMS pod numer telefonu 799-448-084. Warto zapamiętać ten numer i korzystać z niego zawsze wtedy, gdy podejrzewamy, że staliśmy się celem cyberprzestępcy. 

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE