Łódź

Unikatowe odkrycie w Pałacu Poznańskich. Odsłonięto tapety z początku XX wieku

2023-07-31 17:59

W Sali Arkadkowej Pałacu Rodziny Poznańskich w Łodzi odkryto oryginalne tapety z początku XX wieku. Dzięki temu, że tapety były przykryte warstwą gazet i dopiero później pokrywane kolejnymi warstwami farby, zachowały się w dobrym stanie.

W trakcie prac konserwatorskich, które trwają od ubiegłego tygodnia w Sali Arkadkowej Pałacu Rodziny Poznańskich w Łodzi, odkryto oryginalne tapety z początku XX wieku. Tłoczona, welurowa tapeta pochodzi najprawdopodobniej z 1903 roku. Można na niej dostrzec secesyjny neogotycki ornament, tzw. rybi pęcherz.

- To niesamowita niespodzianka dla nas, traktujemy to odkrycie jako kolejny prezent zarówno na 600-lecie Łodzi, jak i 120-lecie naszego pałacu - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Badania konserwatorskie, które przeprowadziliśmy w 2020 roku wykazały obecność tapet, ale nie wiedzieliśmy, w jakim są stanie i ile zachowało się do dzisiaj. Teraz potwierdziliśmy obecność około 8-10 metrów tapety na dwóch ścianach. Szczęśliwie zachowała się ona w dobrym stanie.

Tapeta przez dziesięciolecia przykryta była warstwą gazet pochodzących z lat 60. i dopiero później pokrywana była kolejnymi warstwami farby. To uchroniło ją przed zniszczeniami.

- W trakcie prac konserwatorskich tapeta zostanie zabezpieczona. Uzupełnimy ubytki zaprawy oraz papieru. Zostaną również wykonane tapety o tym samym wzorze i tłoczeniu, co oryginalne tapety. Nakleimy je na najbardziej zniszczoną ścianę. Jednocześnie zrekonstruujemy pierwotną kolorystykę pomieszczenia - zapowiada Luiza Milewska z firmy ATLANT.

Prace w Sali Arkadkowej trwają od 2020 roku. W tym czasie przeprowadzono m.in. renowację witraża znajdującego się na suficie w części korytarzowej oraz pełną konserwację drewnianego sufitu, boazerii i stolarki drzwiowej, a także przywrócono blask złoceniom. Koszt wszystkich prac wyniósł do tej pory ponad 380 tys. zł. Koniec prac konserwatorskich zaplanowany jest na 2 października.

Sala Arkadkowa znajduje się we wschodnim skrzydle Muzeum Miasta Łodzi, między Salą Jadalną a częścią mieszkalną. Została urządzona zgodnie z obowiązującą pod koniec XIX wieku modą na palarnie oraz pokoje do różnego rodzaju gier towarzyskich.

Ostatni odcinek obwodnicy Łodzi już otwarty