Tak ma wyglądać tegoroczne lato. Dramatyczne wieści naukowców

i

Autor: pixabay, wcd.copernicus.org

Pogoda

Tak ma wyglądać tegoroczne lato. Dramatyczne wieści naukowców

2024-04-17 11:29

Trendy w pogodzie, jakie będą panować latem w Europie, można przewidzieć z wyprzedzeniem wielu miesięcy, badając stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku. Zdaniem naukowców w tym roku czeka nas wyjątkowo upalne i suche lato. To jednak nie koniec złych wiadomości.

Tak będzie wyglądać lato w tym roku

Zwiększony napływ słodkiej wody do wód Atlantyku Północnego może skutkować wyjątkowo upalnym i suchym latem w Europie - zauważają naukowcy z National Oceanography Centre (NOC). Swoje wnioski opisali w artykule Weather and Climate Dynamics na łamach pisma Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU).

Autorzy publikacji sugerują, że letnią aurę w Europie można prognozować z wyprzedzeniem wielomiesięcznym, a nawet kilkuletnim. Kluczem jest właśnie obserwacja napływu słodkiej wody do Północnego Atlantyku.

- Podczas gdy w roku 2023 Wielka Brytania i Europa Północna doświadczały lata niezwykle chłodnego i wilgotnego - na Grenlandii panowało lato wyjątkowo ciepłe, prowadząc do zwiększonego napływu słodkiej wody do Północnego Atlantyku. Bazując na rozpoznaniu łańcucha wydarzeń spodziewamy się, że warunki panujące w oceanie i atmosferze południowej Europy będą w roku obecnym sprzyjały latu niezwykle ciepłemu i suchemu - mówi główna autorka analiz, dr Marilena Oltmanns z National Oceanography Centre.

- Zależnie od dopływu słodkiej wody do Północnego Atlantyku, możemy też oczekiwać ciepłego i suchego lata w Europie północnej w ciągu najbliższych pięciu lat - dodaje dr Oltmanns.

Co nas czeka w przyszłości?

Topnienie lodu morskiego i lądowej pokryty lodowej to dwa główne źródła słodkiej wody, zasilającej Północny Atlantyk. Zmiany ilości lodu morskiego mogą zaburzyć normalną cyrkulację wód w oceanie, wpływając na klimat na świecie. Przy zwiększonym topnieniu lodowców - jak sugerują badania - obserwowane w Europie fale upałów i susze staną się w przyszłości jeszcze bardziej intensywne.

- Nasze wyniki pokazują, jak duże jest znaczenie obserwacji oceanu. Pozwala to upewnić się, że modele klimatyczne uwzględniają wszystkie procesy fizyczne potrzebne do tego, by tworzyć dokładne prognozy - podsumowuje Oltmanns.

Jej zdaniem nowa analiza stanowi krok w kierunku doskonalenia modeli, umożliwiających lepsze planowanie działań i przygotowanie się do nietypowych warunków pogodowych również gospodarczo. Chodzi np. o rolnictwo, gdzie adaptacja jest ważnym elementem zapewnienia plonów, a także o plany zużycia paliwa czy przygotowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

 Kurtyna i zdrój wodny przygotowane na upały. Tak wyglądało lato w 2023 roku

Upały w Polsce. Jak Polacy sobie z nimi radzą?