Syndrom Stendhala dopada turystów na wakacjach. Czym jest tajemnicza choroba?

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Syndrom Stendhala dopada turystów na wakacjach. Czym jest tajemnicza choroba?

2023-08-01 15:32

Zawroty głowy, dezorientacja, a nawet halucynacje - w taki sposób objawia się Syndrom Stendhala, który dopada turystów na wakacjach. Czym jest tajemnicza dolegliwość?

Tajemnicza wakacyjna dolegliwość

Sezon wakacyjny nabiera rozpędu. Ponad połowa Polaków wybiera się w tym roku na urlop. Większość z nich samodzielnie organizuje sobie wakacje, a za cel swojej podróży obiera miasta najbardziej oblegane przez turystów, pełne zapierających dech w piersiach zabytków. Okazuje się, że zwiedzanie atrakcji turystycznych może u niektórych osób wywołać Syndrom Stendhala. Co to za tajemnicza choroba?

Czym jest Syndrom Stendhala?

Zaburzenie po raz pierwszy zostało opisane przez włoską lekarkę Graziellę Magherini w 1979, która pracowała jako psychiatra w szpitalu Santa Maria Nuova we Florencji. Kobieta zauważyła wzrost zachorowań na zaburzenia somatoformiczne wśród turystów. Osoby dotknięte takimi zaburzeniami odczuwają różnego rodzaju objawy somatyczne, których nie da się wyjaśnić żadnymi organicznymi lub czynnościowymi dolegliwościami. Turyści uskarżali się na przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy, dezorientację, a nawet halucynacje.

Magherini powiązała relacje pacjentów z opisem dolegliwości, których doświadczył francuski pisarz Stendhal, czyli Marie-Henri Beyle w czasie swojej wizyty we Florencji. W pamiętnikach pochodzących z 1817 roku Beyle pisał, że po odwiedzeniu galerii Uffizi, grobu Dantego i ujrzeniu na własne oczy Dawida Michała Anioła spędził kilka dni w łóżku z gorączką. Kiedy po kilku dniach ponownie wyszedł na ulice Florencji, odczuwał silne kołatania serca.

Magherini jako pierwsza powiązała dolegliwości, które zgłaszali pacjenci, z podziwianiem zabytków i nazwała je Syndromem Stendhala. Zaburzenie po raz pierwszy zdiagnozowano w 1982 roku, niemniej do dzisiaj wywołuje kontrowersje. Część lekarzy uznaje jego istnienie, a część wręcz przeciwnie. Syndrom Stendhala nie znajduje się na oficjalnej liście jednostek chorobowych, głównie z uwagi na brak kryteriów rozpoznania, niemniej jest zaliczany, głównie przez jego entuzjastów, do zaburzeń psychosomatycznych. Wśród możliwych przyczyn występowania Syndromu Florenckiego wymienia się nadreaktywność układu nerwowego. Objawów doświadczają najczęściej osoby "wrażliwe na sztukę".

To najpiękniejsze plaże na świecie. "Trafią prosto na Twoją listę marzeń"

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!