Stanowcza deklaracja rządu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego

2023-01-20 15:46
Stanowcza deklaracja rządu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego
Autor: pixabay.com

Rzecznik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Müller stanowczo stwierdził, że rząd nie zamierza, wzorem Francji, podnosić wieku emerytalnego. „Przepisy związane z wiekiem emerytalnym, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich” - zadeklarował rzecznik rządu.

W czwartek (19 stycznia) rzecznik prasowy rządu Piotr Müller zadeklarował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zamierza podwyższać wieku emerytalnego. Na taki krok zdecydowała się ostatnio Francja. Przedstawiony przez premier Francji plan, zakładający stopniowe podniesienie do 2030 r. wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, wywołał protesty związkowców, opozycyjnej lewicy i skrajnej prawicy.

Rzecznik rządu przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami w 2015 roku obiecał, że wiek emerytalny zostanie przywrócony do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, czyli do stanu, jaki był zanim Platforma Obywatelska wprowadziła reformę zakładającą podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Uchwalona w 2012 roku przez Platformę Obywatelską ustawa zakładała stopniowe podnoszenie i zrównywanie wieku emerytalnego, by ostatecznie wynosił on 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zgodnie z reformą, od 2013 r. wiek emerytalny miał wzrastać co kwartał o miesiąc, by dla mężczyzn wynieść 67 lat w 2020 r., a dla kobiet w 2040 r. Reformę zastopowała Zjednoczona Prawica, która w 2017 roku uchwaliła przepisy, przywracające wiek emerytalny na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- My te przepisy, które wprowadziliśmy, zostawiamy, nie ruszamy ich, a PO po raz trzeci, czwarty, piąty, dziesiąty obiecuje, że też tego nie zrobi, ale to samo obiecywała w 2011 roku przed wyborami – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Piotr Müller.

Zima wróciła na Podkarpacie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE