Rząd wprowadza nowy podatek. Ustawa jeszcze w tym roku

i

Autor: pixabay

Podatki

Rząd wprowadza nowy podatek. Ustawa jeszcze w tym roku

2024-04-23 17:38

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić system globalnego podatku minimalnego dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych. Projekt znalazł się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów i ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

Rząd wprowadza nowy podatek. Ustawa jeszcze w tym roku

Projekt ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych, ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku.

Wskazano, że projekt implementuje do polskiego prawa przepisy unijne w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w Unii Europejskiej (dyrektywa Rady (UE) 2022/2523 z 2022 r.). Chodzi o to, aby w Unii Europejskiej obowiązywały globalne zasady przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania („zasad GloBE”), tj. głównej części tzw. Filaru II OECD.

Jak zauważono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, odpowiedzią na problemy opodatkowania międzynarodowego ma być wprowadzenie systemu tzw. globalnego podatku minimalnego. Jest to rozwiązanie, w którym największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą podlegały każdego roku sprawdzeniu, czy spełniają wymóg minimalnego efektywnego poziomu opodatkowania: 15 proc. Jeśli efektywny poziom opodatkowania dochodu dla danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie wynosił poniżej 15 proc., na taką grupę zostanie nałożony odpowiedni podatek wyrównawczy (ang. top-up tax).

Będą trzy rodzaje podatku wyrównawczego 

Wyjaśniono, że wprowadzany projektem system globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego: globalny podatek wyrównawczy – w dyrektywie jako zasada włączenia dochodu do opodatkowania, krajowy podatek wyrównawczy – zależnie do kontekstu także z przymiotem "kwalifikowany" i podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków.

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

K.GAWKOWSKI: CHCĘ WPROWADZIĆ PODATEK DLA CYFROWYCH GIGANTÓW
Listen on Spreaker.