Ruszyła budowa nowej fabryki w Łodzi. Pracę w zakładzie znajdzie 400 osób

2022-10-28 10:30

W Łodzi oficjalnie rozpoczęła się budowa pierwszej w Polsce fabryki producenta wentylatorów Ziehl-Abegg. Nowy zakład powstanie na terenie Prologis Park Łódź przy al. Ofiar Terroryzmu 11 września, a jego budowa ma zakończyć się już w przyszłym roku. Docelowo pracę w nowej fabryce ma znaleźć ok. 400 osób.

W czwartek (27 października) w parku logistycznym Prologis Park Łódź przy al. Ofiar Terroryzmu 11 września uroczyście zainaugurowano budowę pierwszej w Polsce fabryki producenta wentylatorów Ziehl-Abegg. Zakład o powierzchni 17 tys. mkw. ma zostać oddany do użytku 1 czerwca 2023 r., a cała inwestycja ma kosztować ok. 50 mln euro.

- Ogromnie cieszę się, że w tak trudnych czasach, kiedy każdy powiew optymizmu jest na wagę złota, kolejna przemysłowa inwestycja gości w naszym mieście. Przygotowanie tej strefy i miejsca, w którym jesteśmy zajęło nam kilka lat: od planów zagospodarowania przestrzennego po inwestycję w infrastrukturę - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. - Fabrykę jest dużo trudniej zamknąć i zabrać w inny punkt świata, jak wiele innych biznesów. W Łodzi chcemy wykorzystywać w pełni wielką zaletę, jaką jest skrzyżowanie autostrad i centralna lokalizacja.

W pierwszej w Polsce fabryce jednej z wiodących firm w dziedzinie wentylacji, sterowania i techniki napędowej będą powstawać wentylatory do pomp ciepła oraz mniejsze urządzenia stosowane do wentylacji domów lub w chłodzeniu elektroniki i chłodnictwie. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na jesień przyszłego roku, a docelowo pracę w nowej fabryce ma znaleźć ok. 400 osób.

- Fabryka będzie sukcesywnie wyposażana w linie produkcyjne, co będzie wiązało się ze zwiększaniem zatrudnienia - zapowiada dyrektor Ziehl-Abegg Polska Adam Korzybski. - Będziemy poszukiwać pracowników do produkcji, która w dużym stopniu będzie zautomatyzowana. Dodatkowo planujemy zatrudnienie inżynierów do projektowania. Znajdą oni zatrudnienie w biurze, które również powstanie w tym miejscu.

Budowany na terenie Prologis Park Łódź budynek będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Cała powierzchnia dachu będzie przygotowana pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Ponadto w obiekcie zostaną umieszczone destryfikatory, które umożliwią odzysk ciepła poprzez ściąganie nagrzanego powietrza z poziomu sufitu na niższe partie pomieszczenia. Nawet 12,5 proc. oświetlenia będzie stanowiło naturalne światło dzienne – zarówno w biurze, jak i w hali. Planowane jest także zagospodarowanie terenów zielonych, włącznie z budową boiska do gier zespołowych.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE