Rodzice dziewczynki są zakażeni koronawirusem, ale ona urodziła się zdrowa. W szpitalu w Zgierzu drogą cięcia cesarskiego przyszła na świat Klara.

2020-03-31 22:23
Rodzice dziewczynki są zakażeni koronawirusem, ale ona urodziła się zdrowa.
Autor: Ela Piotrowska

Dziewczynka była poddana testom na obecność koronawirusa, a jego wynik był negatywny. W dobrym stanie, mimo zakażenia, jest mama dziecka.

Szpital w Zgierzu jest na czas epidemii COVID-19 placówką zakaźną, przygotowaną do przyjmowania kobiet w ciąży.
Ten poród był wielkim wyzwaniem dla całego personelu medycznego.
Szef Oddziału Ginekologii i Położnictwa prof. Przemysław Oszukowski zapewnił, że do porodu był przygotowany cały oddział, a zachowanie rygorystycznych procedur pozwoliło na przyjście na świat zdrowego dziecka. - W tym przypadku zabieg nie jest prosty, bo odbywa się w kombinezonie, w potrójnych rękawiczkach, a więc musi być wykonany przez doświadczony zespół, który doskonale się rozumie. Przekazanie dziecka też musi odbyć się w taki sposób, by nie doszło do zakażenia już po porodzie.
Szef zgierskiej porodówki podkreśla, że negatywny wynik testu na koronawirusa u małej Klary jest sukcesem ochrony zdrowia.
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber powiedział, że świeżo upieczona mama jest mieszkanką woj. łódzkiego. Zapewnił, że jest pod dobrą opieką i w stanie bardzo dobrym, ale dopiero po wyleczeniu z koronawirusa będzie mogła mieć bezpośredni kontakt z dzieckiem. Na razie córeczkę może oglądać tylko na ekranie telefonu. - Personel szpitala specjalnie dla rodziców kręci filmiki i robi zdjęcia dziewczynki, a noworodkowi  przekazuje nagrany głos mamy - mówi marszałek.
Profesor Przemysław Oszukowski podkreśla, że w tych trudnych warunkach personel dba o więzi mamy i noworodka. - Pokazujemy, jak wygląda dziecko przy różnych czynnościach pielęgnacyjnych. To duże przeżycie i ogromna radość również dla nas - zapewnia znakomity lekarz.

Był to prawdopodobnie pierwszy w Polsce poród pod specjalnym nadzorem, w warunkach pandemii. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE