900 plus dla seniorów czy renta wdowia?

i

Autor: pixabay

Emerytury

Renta wdowia kosztem 800 plus? Ekonomista mówi, skąd wziąć pieniądze na świadczenia dla wdowców

2023-12-06 8:41

Po wyborach temat renty wdowiej powraca jak bumerang. Sztandarowy punkt programu wyborczego Lewicy znalazł się umowie koalicyjnej podpisanej przez partie tworzące nową większość sejmową. Ciekawy pogląd na temat wprowadzenia renty wdowiej przedstawił ekonomista Marek Zuber w rozmowie z portalem InnPoland.

Co dalej z rentą wdowią?

Renta wdowia to sztandarowy punkt programu wyborczego Lewicy, który zakłada podniesienie świadczeń emerytalnych owdowiałym seniorom. Obecnie wdowcom przysługuje renta rodzinna w wysokości 85 proc. wyższego świadczenia emerytalnego. Zgodnie z projektem Lewicy emeryt po śmierci współmałżonka miałby mieć możliwość zachowania swojej emerytury i dodatkowo powiększenia jej o 50 proc. renty po zmarłym małżonku lub możliwość pobierania renty rodzinnej po zmarłym i 50 proc. swojego świadczenia. W projekcie zaznaczono jednak, że świadczenie nie mogłoby przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, czyli 7625 złotych.

Po wyborach temat renty wdowiej powraca. W podpisanej niedawno umowie koalicyjnej zawartej pomiędzy partiami tworzącymi większość sejmową znalazł się zapis dotyczący podniesienia świadczeń dla wdowców.

Renta wdowia kosztem 800 plus?

Ciekawy pogląd na temat wprowadzenia renty wdowiej przedstawił ekonomista Marek Zuber w rozmowie z portalem InnPoland.

- Jest to jeden z tych pomysłów, które będą coś kosztować, ale biorąc pod uwagę, że znam wiele osób, które znalazły się w tak ciężkiej sytuacji, bo zmarł małżonek, a im zostaje tylko jedna emerytura, to wygospodarowałbym te pieniądze przykładowo z programu 500 plus, który w obecnej formule jest stricte socjalnym programem politycznym – powiedział Zuber.

Zdaniem ekonomisty wprowadzenie kryterium dochodowego dla beneficjentów 800 plus zagwarantowałoby środki finansowe na projekt Lewicy.

– Z wprowadzenia 800 plus już się nikt nie wycofa. Moim zdaniem pieniądze na emerytury wdowie można wziąć np. z wprowadzenie progu dochodowego w programie 800 plus. Dlaczego mamy płacić 800 złotych osobom, których dochód jest bardzo wysoki? Projekt związany z wypłatą dodatkowych pieniędzy osobom, które zostały same w wyniku zgonu współmałżonka, jest o wiele bardziej sensowny – powiedział ekonomista portalowi innpoland.pl.

Oto 10 najlepszych krajów do życia dla kobiet. Polska za Zimbabwe i Białorusią

Czy wdowa po Krzysztofie Krawczyku żałuje że nie mieli potomstwa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE