Raport Cwanego Mikołaja. Tyle zapłaciliśmy za "prezenty" od rządu

2022-12-22 10:22
Raport Cwanego Mikołaja. Tyle zapłaciliśmy za prezenty od rządu
Autor: pexels

Warsaw Enterprise Institute po raz trzeci opublikował Raport Cwanego Mikołaja. Zestawienie pokazuje, co w tym roku zawierał rządowy "worek z prezentami" i ile za niego musieli zapłacić podatnicy. Jak podkreśla WEI, celem raportu jest zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków.

- Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że tobie zabierze, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy – mawiała Margaret Thatcher. Polski rząd wykazuje stałą skłonność do robienia nam prezentów, które koniec końców i tak my sami – w podatkach – finansujemy. Niestety, wciąż istnieją ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że za każdym przelewem, który dostają od rządu w ramach świadczenia socjalnego, czy dotacji stoi jego własny PIT - pisze Warsaw Enterprise Institute, tłumacząc cel powstawania raportu. 

Jak pokazują badania, świadomość ekonomiczna Polaków nie jest na wysokim poziomie. Sondaż przeprowadzony w 2017 r. dla serwisu ciekaweliczby.pl pokazał, że niecałe 40 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, że źródłem finansowania programów takich, jak 500+ są podatki, które płacą oni sami.

Jakie zatem były prezenty od rządu w tym roku i ile podatnicy za nie zapłacili? 

- W 2022 r. rządowy worek z prezentami zawierał 10 niespodzianek, których szacunkowy koszt na pracującego podatnika to 3434 zł - pisze Warsaw Enterprise Institute.  

Na tę kwotę składają się:

  • 1293 zł na 13 i 14 emeryturę, łącznie to kwota 21,7 mld zł
  • 280 zł na antyinflacyjny dodatek osłonowy, łącznie to koszt 4,7 mld zł
  • 83 zł - wsparcie dla kredytobiorców (1,4 mld zł)
  • 31 zł - dopłata żłobkowa (520 mln zł)
  • 187 zł - 12 tys. na drugie i kolejne dziecko (3,14 mld zł)
  • 244 zł - pomoc dla uchodźców z Ukrainy (4,1 mld zł)
  • 34 zł - laptopy dla dzieci z PGR (586 222 805 zł)
  • 302 zł - pomoc dla przedsiębiorców (5 mld zł)
  • 816 zł - wsparcie dla samorządów (13,7 mld zł)
  • 164 zł - podwyżka płacy minimalnej (2,76 mld zł.

Co istotne, w wyliczeniu znalazły się jedynie "nowe prezenty". Nie dodano więc programów, które zostały wprowadzone w poprzednich latach. WEI podkreśla, że wyliczenia są pewnym przybliżeniem, a nie precyzyjną wyceną. Ich mianownikiem była liczba osób pracujących podana przez GUS w II kwartale tego roku. Wynosi ona 16770000 osób.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE