prawo jazdy

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo jazdy dostaniesz NATYCHMIAST po zdaniu egzaminu! Jest termin wprowadzenia zmian w przepisach

2022-05-12 9:22

0,3 sekundy - tyle czasu minąć ma od zdanego egzaminu na prawo jazdy do wydania dokumentu. Chcemy całkowicie scyfryzować proces wydawania prawa jazdy - zapowiedział w środę podczas kongresu Impact'22 Przemysław Koch, szef Centralnego Ośrodka Informatyki. Wskazał, że plan dot. digitalizacji administracji państwowej w najbliższych 12 miesiącach przedstawiono na stronach mObywatel.gov.pl.

Podczas wspólnej środowej prezentacji na kongresie Impact'22 w Poznaniu sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński i szef Centralnego Ośrodka Informatyki Przemysław Koch przestawiali informacje dotyczące aplikacji mObywatel.

Cieszyński zauważył, że 98 proc. Polaków ma telefon komórkowy - w większości smartfona.

- Chcemy, by w nadchodzącym czasie to smartfon był wiodącą platformą, na którą będziemy dostarczali e-usługi - mówił Cieszyński.

Jak dodał Koch, poprzez urządzenia takie jak smartfon realizowana jest ponad połowa wejść na serwis gov.pl.

- Zależy nam na tym, żeby całkowicie scyfryzować proces wydawania prawa jazdy. 0,3 sek. to czas, który jest potrzebny, żeby mrugnąć okiem - w takim czasie od momentu odnotowania faktu pozytywnie zdanego egzaminu - w systemach informatycznych - chcemy poinformować obywatela poprzez mechanizm powiadomień o tym, że ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów - powiedział szef COI.

Dodał, że będzie to oznaczać, że wirtualne prawo jazdy jest wystawione i dostępne w aplikacji mObywatel i jego okaziciel "może wyruszać na drogę".

- Powinien oczekiwać kolejnego powiadomienia, że plastikowe, analogowe prawo jazdy jest gotowe do odbioru w urzędzie - stwierdził Koch.

- Chcemy, żeby był cyfrowy wniosek, cyfrowe teczki kierowców (...) i chcemy też zrealizować projekt, który przez wiele lat w administracji publicznej nie ruszył - Centralną Ewidencję 2.0 - mówił z kolei Cieszyński.

Koch poinformował, że mObywatel.gov.pl to strona, na której można znaleźć informację o tym, "jak w najbliższych 12 miesiącach chcemy scyfryzować administrację państwową".

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można m.in. zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i rozliczyć PIT, realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL, potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy, sprawdzać punkty karne czy dane samochodu, korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko