Wzrost kradzieży w sklepach

i

Autor: Unsplash.com

Fala kradzieży

Polacy kradną w sklepach na potęgę. Policja podała szokujące statystyki. To przez inflację?

2024-02-02 11:17

40 tysięcy kradzieży w sklepach - tyle naliczyła Komenda Główna Policji w 2023 roku. To wzrost o ponad 20 proc. w porównaniu do 2022 roku. Eksperci uważają, że to efekt rosnących cen, ubożenia społeczeństwa, jak i działalności wyspecjalizowanych grup przestępczych. Kto najczęściej dopuszcza się kradzieży?

Polacy kradną w sklepach na potęgę. Policja podała szokujące statystyki

Wzrost liczby kradzieży w sklepach widać już od kilku lat. Rok 2023 tylko podtrzymał ten trend. Z danych Komendy Głównej Policji (KGP) wynika, że liczba przestępstw kradzieży wzrosła o 22,2% i przekroczyła 40 tys. To przypadki, gdy skradziony został towar o wartości do 500 zł. Jednak w październiku 2023 r. podniesiono ten pułap do 800 zł. Z kolei wykroczeń czy kradzieży towarów poniżej tego poziomu było w 2023 r. niemal 279 tys. To o 16,9% więcej niż rok wcześniej.

– Przestępstw kradzieży dokonują zarówno drobni sprawcy, jak i grupy zorganizowane. Te ostatnie bardziej zainteresowane są przedmiotami, które są traktowane jako luksusowe. Dotyczy to ubrań, perfum i sprzętu elektronicznego – mówi prof. Jadwiga Mazur z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. – Drobni sprawcy zazwyczaj stale dokonują tego przestępstwa, ale też bywa, że okazjonalni złodzieje kradną z powodu deficytów finansowych – dodaje prof. Mazur.

Eksperci zgodnie podkreślają, że podniesienie kwoty, od której kradzież jest przestępstwem, zdecydowanie nie pomogło, a wręcz wywołało przeciwny efekt. Kto najczęściej dopuszcza się kradzieży? 

– Są trzy grupy osób dokonujących tzw. kradzieży sklepowych. Największa obejmuje ludzi o najniższym statusie materialnym, którzy dopuszczają się takich czynów z pobudek czysto egzystencjalnych – stwierdza Maciej Wróblewski z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, podinspektor policji w stanie spoczynku. – Drugą grupę stanowią drobni przestępcy kradnący towary luksusowe, np. perfumy czy mniejszy sprzęt elektroniczny, a trzecią tworzą kleptomani oraz nastolatkowie chcący popisać się przed rówieśnikami – wylicza ekspert.

Polacy kradną przez inflację? 

Inflacja jest jednym z powodów popychających Polaków do kradzieży, podobnie jak i będące jej efektem ubożenie społeczeństwa. Na większe przyzwolenie na kradzieże składa się też kilka innych czynników – od braku poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego po niepewność jutra. W efekcie skala zjawiska rośnie i nic nie wskazuje, by to miało się zmienić.

– Dane dotyczą tylko zgłoszonych przypadków kradzieży, ale skala jest znacznie większa. Sieci handlowe zazwyczaj nie ujawniają informacji na temat kradzieży. Wynika to m.in. z obawy, iż wizerunek sklepu, w którym łatwo można coś ukraść, mógłby zachęcić kolejne osoby do takich czynów – komentuje prof. Robert Socha. – Ubożejące polskie społeczeństwo chce nadal żyć na takim poziomie jak przed inflacją. Niestety brak finansów powoduje, że niektórzy zaczynają kraść, aby utrzymać wcześniejszy poziom życia – zaznacza prof. Socha.

Według różnych szacunków,  tylko 10% kradzieży (przestępstw i wykroczeń łącznie) jest ujawnianych.

– Jeśli rzeczywiście tak jest, to liczba przestępstw kradzieży nie przekracza wcale 40 tysięcy, tylko jest sporo większa. A to jest już naprawdę ogromna ilość, stanowiąca milionowe straty dla handlu. I tutaj trzeba sobie jasno powiedzieć, że są one oczywiście przerzucane na uczciwych konsumentów, bo innego mechanizmu w tej kwestii nie ma. Sieci handlowe nie mogą przecież dopłacać do interesu – alarmuje Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego.

Złodziej metalowej konstrukcji z S8. Policjanci znaleźli przy nim narkotyki i fałszywe dowody rejestracyjne

Złodzieje ukradli staruszce 10 kur i koguta