Dostaniemy 125 złotych zwrotu za prąd. Jest już nowe rozporządzenie. Trzeba jednak spełnić jeden warunek

i

Autor: pexels,pixabay

Ceny

Płacimy najwyższe podatki za prąd. Polska liderem w UE

2023-12-06 15:29

O ile sama wysokość opłat za prąd nie plasuje Polski wysoko w zestawieniu wszystkich krajów Unii Europejskiej, to wysokość podatków za energię elektryczną już tak. Jak wynika z danych Eurostatu, polski prąd jest najbardziej opodatkowany w całej UE.

Ceny prądu w UE 

Eurostat opublikował najnowsze dane statystyczne dotyczące cen energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że najwięcej za prąd w całej wspólnocie płacą Holendrzy. Dokładnie 0,475 euro za kWh. Drugie miejsce zajęła Belgia (0,435 euro/kWh ), a trzecie Niemcy (0,4125 euro/kWh ). Najmniej natomiast płaci się za energię elektryczną w Bułgarii (0,1137 euro/kWh) na Węgrzech (0,1161 euro/kWh) i na Malcie (0,1256 euro/KWH). Czwarte miejsce od końca zajmuje Polska. Płacimy dokładnie 0,1769 euro za kilowatogodzinę. To dane za pierwszą połowę 2023 roku.

Ceny prądu w UE

i

Autor: ec.europa.eu

Płacimy najwyższe podatki za prąd. Polska liderem w UE

Zupełnie inaczej przestawia się jednak tabelka przedstawiająca udział podatków i opłat w ogólnej cenie detalicznej energii elektrycznej płaconej przez gospodarstwa domowe. W tej Polska zajmuje pierwsze miejsce!

Płacimy najwyższe podatki za prąd. Polska liderem w UE

i

Autor: ec.europa.eu

W UE udział podatków w pierwszej połowie 2023 r. był najmniejszy w Irlandii, gdzie wartości były w rzeczywistości ujemne (-90,4%). Irlandia przyznała ulgi i obniżki podatku VAT konsumentom będącym gospodarstwami domowymi. Ujemne podatki zaobserwowano również w Luksemburgu, Portugalii, Austrii, Holandii i na Litwie. Względny udział podatków był najwyższy w Polsce, stanowiąc 48,6% całkowitej ceny – podaje Eurostat.

Zarobki w Polsce. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w największych miastach

J. SASIN: NIE BĘDZIE DRASTYCZNYCH PODWYŻEK CEN PRĄDU
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE