Oszuści internetowi poczuli już święta. Pojawiły się nowe metody wyłudzania pieniędzy!

2022-11-30 11:48
telefon
Autor: pixabay/Pexels Nowe telefony dla ZDMK

Czas przedświąteczny to jeden z ulubionych okresów dla oszustów. Szczególnie teraz, w dobie internetu, pojawia się coraz więcej sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Obecnie złodzieje wykorzystują fałszywe etykiety, a nawet potrafią się podszywać pod naszych znajomych i prosić o kod BLIK. Warto zachować czujność!

Cyberoszuści poczuli święta

Okres przedświąteczny do znakomita okazja dla oszustów. W obecnych czasach większość z nas zamawia dużo produktów przez internet, czasami nawet tracimy rachubę, co kiedy ma przyjść, czy zamawiane było kurierem czy np. do paczkomatów. I na naszym nieuwadze korzystają złodzieje. W ostatnich dniach odnotowana jest coraz większą ilość oszustw właśnie dotycząca przesyłek internetowych. W jaki sposób działają oszuści?

Oszustwo na etykietę

Jedno z popularnych obecnie oszustw polega na tym, że kupujący wysyła do sprzedającego fałszywą etykietę, którą należy nakleić na paczkę pobraniową.W ten sposób ludzie sprzedający produkty wysyłają paczki, jednak zapłaty nigdy nie otrzymują.

Jak temu zapobiec? W tym przypadku wystarczy trzymać się dwóch zasad: należy korzystać wyłącznie z rozwiązań wysyłkowych oferowanych przez platformy sprzedażowe (np. Przesyłki OLX do Paczkomat) lub zorganizować wysyłkę do kupującego na własną rękę. 

Złodzieje podszywają się pod naszych znajomych i wyłudzają kod BLIK

Inny sposób oszustwa, to znaczy wyłudzanie kodu BLIK, jest już wszystkim bardzo dobrze znane. Co jest nowe, to sposób działania złodzieja. Oszust podszywa się pod naszych znajomych i wysyła SMS, że zdarzyła mu się przykra przygoda np. zgubił portfel czy skradziono torebkę. Prosi o pożyczkę, którą zapewnia, że szybko odda.

Tłumaczy nam, że jedyne co musimy zrobić to zalogować się do swojego banku, w aplikacji podjąć kod do płatności telefonem i przesłać go „znajomemu”. A zdobycie takiego kodu wystarczy, by oszustw zabrał nam wszystkie oszczędności przez bankomat. 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE