Koncert

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com

Odwołany koncert, spektakl lub inne wydarzenie z powodu epidemii? Co możesz zrobić?

2020-03-26 9:43

Epidemia koronawirusa zmusiła organizatorów do odwołania lub zmiany terminu wielu wydarzeń kulturalnych. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Czy należy Ci się zwrot pieniędzy? Wyjaśniamy!

Wprowadzony zakaz zgromadzeń a przede wszystkim kwestie epidemiologiczne zmusiły organizatorów wszystkich wydarzeń sportowych i kulturalnych do ich odwołania lub zmiany terminu. W Łodzi odwołane zostały między innymi marcowe koncerty Andrzeja Piasecznego, Anny Marii Jopek, Artura Rojka, Dawida Podsiadło czy Lady Pank

Skala tego jest niewyobrażalna i dotyczy zarówno występów dużych międzynarodowych gwiazd, jak i małych lokalnych wydarzeń. Co można w takiej sytuacji zrobić? 

Przede wszystkim trzeba wykazać się sporą dozą wyrozumiałości. Jest to sytuacja niecodzienna i niezależna od organizatorów. Oczywiście mamy takie prawo, ale czy zgłoszenie chęci zwrotu biletu jest na pewno rozsądną decyzją? 

Sonda
Czy uważasz, że z powodu epidemii koronawirusa wszystkie koncerty powinny być odwołane?

Masowe zwroty byłby dosłownym gwoździem do trumny wielu instytucji kultury i zachwiałby już i tak niestabilną sytuacją finansową wielu z nich. Same gwiazdy, które w większości zatrudnione są na podstawie umowy o dzieło, również są teraz w wyjątkowo trudnej sytuacji. Zazwyczaj żyją dosłownie z koncertu na koncert i w obecnej sytuacji zostają bez stałego źródła dochodu. 

Dlatego pojawiło się wiele inicjatyw, które chcą uchronić polską kulturę przed zapaścią. Rezygnacja ze zwrotu za bilety, a nawet kupowanie biletów na przyszłe wydarzenia, by zapewnić organizatorom stabilność finansową, to bardzo miły gest i warto o tym pamiętać, zanim zgłosimy chęć uzyskania zwrotu.