Łódź

Odnowiony apartament w polskim Luwrze. Jest promocja dla odwiedzających

2023-12-01 15:17

Zakończyły się prace konserwatorskie w saloniku pistacjowym Pałacu Rodziny Poznańskich, nazywanym polskim Luwrem. Odwiedzający będą mogli podziwiać oczyszczone polichromie ścienne oraz pozłoconą ponownie sztukaterię sufitową. W saloniku uzupełniono również brakujące elementy oryginalnej bordiury. Odrestaurowaną przestrzeń Muzeum Miasta Łodzi udostępni zwiedzającym już w najbliższy weekend.

Odnowiony apartament w polskim Luwrze

Salonik pistacjowy, czyli apartament w którym mieszkała Leonia Poznańska, żona Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, odzyskał dawny blask.

- To następna, po pokoju karcianym, przestrzeń, w której przeprowadzone zostały w tym roku prace konserwatorskie. W saloniku pistacjowym, mieszczącym się na I piętrze pałacu, konserwatorzy rozpoczęli działania na początku października. W ciągu dwóch miesięcy bardzo intensywnych prac udało się przywrócić pierwotny wygląd pokoju, którego kształt nakreślił przygotowany w ubiegłym roku program badań konserwatorskich – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta.

- To drugie podejście do przeprowadzenia prac konserwatorskich w tym pomieszczeniu od kiedy pałac jest główną siedzibą naszego muzeum. Pierwsze starania podjęto w latach 80. XX wieku, kiedy sukcesywnie instytucja przejmowała kolejne pomieszczenia rezydencji. Wtedy przeprowadzona została tzw. konserwacja zachowawcza, która pomogła nam teraz, bo zabezpieczyła m.in. oryginalne fragmenty bordiury, której jednak wówczas odtworzono. Dzisiaj natomiast możemy już mówić o pełnej konserwacji popartej oczywiście wcześniejszymi badaniami konserwatorskimi – dodaje Magda Komarzeniec, dyrektor MMŁ.

Konserwatorzy usunęli wtórne przemalowania na suficie, ścianach oraz stolarce drzwiowej i na osłonach grzejników. Prace uwydatniły bogatą sztukaterię sufitową gdzie można teraz dostrzec m.in. wazon z bukietem kwiatów, liście laurowe i akantu, które wykończone są złoceniami. Polichromia ścienna w postaci bordiury uzupełniona została o brakujące elementy dekoracji. Sufit oraz ściany pomalowane zostały na pastelowy kolor charakterystyczny dla epoki neorokoka.

- Każdy etap prac w pomieszczeniu rozpoczynaliśmy od oczyszczenia i usunięcia wtórnych warstw farby. Uzupełniliśmy także ubytki m.in. w sztukaterii sufitowej. Polichromia ścienna miała dużo spękań oraz fragmentów, które zostały przemalowane, dlatego musieliśmy odtwarzać w pewnych miejscach bordiurę. Prace objęły także oprawy grzejników oraz stolarkę drzwiową, na której odnajdziemy teraz delikatne złocenia – dodaje Luiza Milewska z firmy Atlant.

Promocja dla odwiedzających

Koszt przeprowadzonych prac to łącznie blisko 150 000 złotych. A ich efekty odwiedzający będą mogli zobaczyć już w najbliższy weekend. Bilety wstępu będą sprzedawane za połowę ceny. Muzeum Miasta Łodzi przygotowało specjalne oprowadzania, w czasie których będzie można poznać kolejne sekrety polskiego Luwru.

Oprowadzania zaplanowano na sobotę i niedzielę na godzinę 12:00. Dodatkowo w sobotę o godzinie 16:00 odbędą się warsztaty poświęcone wspólnemu odkrywaniu rodzinnych wspomnień. Tego samego dnia o godzinie 18:00 ruszy quiz o Łodzi, podczas którego wszyscy chętni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta. W niedzielę natomiast od godziny 16:00 MMŁ zawładną wielbiciele planszówek. W specjalnie przygotowanej strefie będzie można spróbować swoich sił w grach, wśród których nie zabraknie tematyki związanej z Łodzią i regionem.

Rewitalizacja Mielczarskiego 33. Jak idą prace?

Rewitalizacja Rynku w Starym Fordonie