Nowy obowiązek dla kierowców. Za niedopełnienie grozi 2000 zł grzywny

i

Autor: pixabay

Moto

Nowy obowiązek dla kierowców. Za niedopełnienie grozi 2000 zł grzywny

2024-01-26 16:05

Od nowego roku zmieniły się zasady dotyczące rejestracji pojazdów. Wprowadzone zostały również nowe stawki kar za niestawienie się w wydziale komunikacji w wyznaczonym terminie. Grzywna można sięgnąć 2000 złotych.

Nowe obowiązki dla kierowców i nowe stawki kar

Od 1 stycznia 2024 roku zniknął obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu w wydziale komunikacji. W jego miejsce pojawił się jednak nowy – obowiązkowa rejestracja pojazdu. Kierowcy korzystający z samochodu na własny użytek muszą zarejestrować auto w terminie 30 dni, a przedsiębiorcy mają 90 dni na dopełnienie formalności. Na dotychczasowych zasadach zgłasza się sprzedaż samochodu. Były właściciel ma na to 30 dni.

Od nowego roku zmieniły się także stawki kar. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia sprzedaży auta trzeba zapłacić 250 złotych. Natomiast za niezarejestrowanie samochodu w terminie 30 dni przewidziana jest kara w kwocie 500 złotych. Zwłoka wynosząca 180 dni będzie kosztować 1000 złotych. Wyższe kary przewidziano dla przedsiębiorców zajmujących się handlem samochodami. 90-dniowe opóźnienie będzie kosztować 1000 złotych, a 180-dniowego – 2000 zł. Należy pamiętać, że nowe przepisy nie dotyczą samochodów kupionych przed 1 stycznia 2024 r.

Inne zmiany dla kierowców 

Nowe obowiązki dla kierowców to efekt ustawy dotyczącej ograniczania skutków kradzieży tożsamości, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w lipcu 2023 r. Ustawa wprowadziła przede wszystkim możliwość zastrzegania numeru PESEL, ale także umożliwiła szybszy zwrot prawa jazdy w przypadku umorzenia postępowania administracyjnego oraz dała możliwość elektronicznego zwrotu zatrzymanego dowodu rejestracyjnego stacji kontroli pojazdów. Wprowadzono także zmiany, które mają ułatwić obywatelom sprawdzenie umów ubezpieczeniowych uczestników zdarzeń drogowych.

Parada aut na nowym odcinku Trasy Górna

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty