Możesz mieć 3 miesiące dodatkowego urlopu. Wystarczy złożyć wniosek

i

Autor: pixabay

Praca

Możesz mieć 3 miesiące dodatkowego urlopu. Wystarczy złożyć wniosek

2023-11-18 17:11

Marzysz o długiej podróży, która może wykraczać poza przysługujące ci dni urlopu wypoczynkowego? Potrzebujesz więcej wolnego na zregenerowanie się po ciężkiej chorobie? Możesz złożyć u pracodawcy wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu. Sprawdź, jak to zrobić oraz czy pracodawca może ci odmówić.

Dodatkowy urlop - komu przysługuje?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pracownik może wystąpić o przyznanie dodatkowego, ale bezpłatnego urlopu. Regulują to przepisy art. 174 § 1 Kodeksu pracy. Taki urlop przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, niezależnie od tego, czy ma umowę na czas określony czy nieokreślony. Dodatkowo, bezpłatny urlop nie może mieć wpływu na urlop wypoczynkowy. Innymi słowy, pracownik nie musi najpierw wykorzystać urlopu wypoczynkowego, żeby móc skorzystać z dodatkowego, bezpłatnego.

Jak długo może trwać bezpłatny urlop?

Przepisy nie określają, jaka liczba dni wolnych w ramach bezpłatnego urlopu przysługuje pracownikowi. Teoretycznie pracownik może zawnioskować o dowolną liczbę dni wolnych, za które nie otrzyma wynagrodzenia.

Jednakże, zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy, pracodawca może z ważnego powodu skrócić pracownikowi urlop bezpłatny, jeśli trwa on 3 miesiące. W pozostałych przypadkach pracodawca nie ma prawa ingerować w długość bezpłatnego urlopu, na który wyraził zgodę. Warto także wiedzieć, że pracownik może zawnioskować o skrócenie swojego urlopu.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatkowy urlop?

Aby skorzystać z dodatkowego, bezpłatnego urlopu wystarczy złożyć wniosek. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek przyjęcia oraz rozpatrzenia wniosku. Nie oznacza to jednak, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Pracodawca może odmówić bez podania przyczyny.

Co więcej, w trakcie trwania urlopu pracownik nie może zostać zwolniony. A po powrocie do pracy pracodawca ma obowiązek dopuścić go na pracy na tym samym stanowisku.

To najpiękniejsze plaże na świecie. "Trafią prosto na Twoją listę marzeń"

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?