Modernizacja dk 91 w Łęczycy. W piątek pojadą nią kierowcy!

2021-12-08 14:11

W piątek zostanie udostępniony kierowcom przebudowany fragment drogi krajowej nr 91 w Łęczycy (Łódzkie) - poinformował rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Maciej Zalewski. Inwestycja kosztowała blisko 40 mln zł.

Gruntowna modernizacja dk 91 pełniącej funkcję ważnego szlaku komunikacyjnego północ - południe trwała od marca ubiegłego roku i obejmowała trzykilometrowy fragment trasy od granicy z Topolą Królewską do południowej granicy miasta. Celem inwestycji było m.in. poprawienie komfort i bezpieczeństwo oraz uspokojenie przejazdu tranzytu przez miasto.

Jak przekazał Zalewski, w ramach przebudowy trasy wymieniona została m.in. cała konstrukcja drogi, dzięki czemu nowa jezdnia spełnia najwyższe normy nośności. Oznacza to, że mogą po niej jeździć samochody o nacisku 11,5 tony na oś.

"Znacząco podniósł się poziom bezpieczeństw na obu wlotach do miasta, zarówno od strony Łodzi jak i Gdańska, pojawiły się ronda porządkujące i spowalniające ruch. Skorygowana została geometria niemal wszystkich skrzyżowań. Zbudowano trzy nowoczesne akomodacyjne sygnalizacje świetlne. Na przebudowanym odcinku jezdni pojawiły się także lewoskręty na skrzyżowaniach, a na części przejść dla pieszych azyle podnoszące komfort przechodniów" – wyjaśnił rzecznik łódzkiej GDDKiA.

Powstały także dwie zatoki autobusowe, pojawiło się 4,7 km chodników, zbudowano też ponad pół kilometra ciągu pieszo-rowerowego i półtora kilometra drogi dla rowerów. Na całym przebudowanym odcinku dk 91 ustawiono nowe oświetlenie uliczne, a w pobliżu szkoły zainstalowano również ekrany akustyczne.

Koszt przebudowy trasy wyniósł 39,3 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Strabag.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Mikołajkowy tramwaj w Łodzi.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE