Piknik dla rodzin zastępczych w Łodzi

i

Autor: Kinga Baryga

Łódzkie rodziny zastępcze świętowały Ogólnopolski Dzień Rodzin Zastępczych!

2021-05-30 15:35

Najpierw seans filmowy, a później piknik! W ten sposób łódzkie rodziny zastępcze świętowały przez cały weekend przypadający 30 maja Ogólnopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. To była okazja do wspólnej zabawy i rozmów.

Najliczniejszą grupę w tym gronie stanowią rodziny zastępcze spokrewnione (zakładają je najbliżsi krewni, np. dziadkowie lub dorosłe rodzeństwo dziecka) - jest ich prawie 660 i troszczą się w sumie o niemal 850 dzieci.

Najmłodszym podopiecznym wśród wszystkich łódzkich rodzin zastępczych jest obecnie miesięczny Igorek. W zawodowych rodzinach zastępczych (powstają, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci) najmłodszym członkiem jest z kolei nieco ponad miesięczny Kacper, a w rodzinnych domach dziecka – roczna Madzia. Najstarszym podopiecznym w tej grupie jest z kolei 25-letni Damian (to maksymalny wiek, do którego można przebywać w rodzinie zastępczej i wyłącznie pod warunkiem, że osoba po osiągnięciu pełnoletności nadal się uczy).

Najmłodszą osobą, która utworzyła w Łodzi rodzinę zastępczą spokrewnioną jest 20-letnia Angelika (ma pod swoją opieką jedno dziecko), a wśród rodzin zastępczych zawodowych jest to 28-letnia Marta (stanowi rodzinę zastępczą dla trojga dzieci – to zgodnie z przepisami, największa liczba podopiecznych, jak może znaleźć się w takiej rodzinie; wyjątek stanowią liczne rodzeństwa, wówczas liczba ta może być większa, co jest uzgadniane w indywidualnej rozmowie z rodziną).

- Rodzicielstwo zastępcze to nie to samo, co adopcja, choć określenia te są często mylnie traktowane jako tożsame - mówi Piotr Rydzewski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pieczy zastępczej – Jedną z podstawowych różnic jest fakt, że do rodziny adopcyjnej dziecko trafia na stałe, a rodzicielstwo zastępcze jest formą tymczasowej pomocy. Rodzina zastępcza nie wie, jak długo dziecko u niej pozostanie. Zdarza się, że dzieci wracają do swoich rodzinnych domów albo idą do adopcji. A bywa i tak, że zostają w rodzinie zastępczej aż do dorosłości. Poza tym rodziny zastępcze powinny dbać o utrzymywanie relacji z rodzicami biologicznymi dzieci lub ich dalszymi krewnymi, chyba że sąd postanowił inaczej. Rodziny adopcyjne mogą same decydować o kontaktach dziecka z jego bliskimi z rodziny biologicznej i nie muszą organizować spotkań, choć zaleca się, by informować dziecko o jego historii i rodzinnych korzeniach oraz nie zatajać przed nim faktu, że jest adoptowane.

W całym ubiegłym roku utworzono w Łodzi 103 nowe rodziny zastępcze dla 135 dzieci, a także dwa rodzinne domy dziecka dla dziewięciorga dzieci. Dodatkowo w całym 2020 r. gotowość do podjęcia się opieki nad dziećmi zadeklarowało nowych 60 osób, z których 39 zostało pozytywnie zweryfikowanych i zakwalifikowanych na odpowiednie szkolenie. Cały czas są poszukiwane kolejne osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą.

Osoby rozważające zostanie rodziną zastępczą mogą skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi.